Polskie spółki węglowe łączą siły, aby sięgnąć po atom z Korei

Nowy podmiot dwóch energetycznych spółek PGE i ZE PAK ma już radę nadzorczą, zarząd i prezesa związanego z PGE oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Publikacja: 14.04.2023 03:00

Polskie spółki węglowe łączą siły, aby sięgnąć po atom z Korei

Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Znane dotychczas z produkcji energii z węgla, Polska Grupa Energetyczna i prywatny ZE PAK zawiązały umowę powołującą do życia nową spółkę celową PGE PAK Energia Jądrowa. To drugi podmiot celowy, który będzie odpowiedzialny za realizację dużego atomu w Polsce. Inna państwowa firma, Polskie Elektrownie Jądrowe, realizują już inny projekt z USA na Pomorzu. Jednak w odróżnieniu od pierwszego, ten ma być – w założeniu – przedsięwzięciem prywatnym, a więc bez bezpośredniego zaangażowania państwa. Elektrownia ma powstać w Pątnowie, składać się będzie z dwóch reaktorów o mocy 2,8 GW i ma być gotowa w 2035 r. Nowa spółka integruje partnerów projektów po stronie polskiej, ale nie będzie odpowiedzialna za samą realizację. To przypadnie kolejnemu podmiotowi, który zrealizuje projekt z koreańskim dostawcą technologii KHNP.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Atom
Czy projekt polskiej elektrowni jądrowej jest zgodny z prawem UE? Bruksela oceni
Atom
Słowacja porzuca rosyjski atom. Już wie, skąd weźmie uran
Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama