ZE PAK i PGE stworzą atomową spółkę. W przyszłym tygodniu umowa

W przyszłym tygodniu ma dojść do podpisania umowy między PGE i ZE PAK dotyczącej powołania wspólnego podmiotu po stronie polskiej do realizacji projektu jądrowego z Koreańczykami.

Publikacja: 02.03.2023 10:47

ZE PAK i PGE stworzą atomową spółkę. W przyszłym tygodniu umowa

Foto: Adobe Stock

Jak poinformował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych na antenie Radia Plus, po stronie polskiej udało się doprowadzić do porozumienia polskich podmiotów, czyli PGE i ZE PAK. Wczoraj się zakończyły rozmowy i negocjacje dotyczące zasad współpracy i powołania wspólnej spółki, która dla Koreańczyków będzie partnerem do rozmowy. "W przyszłym tygodniu będzie podpisana umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki. Potrzebna jest zgoda UOKiK, na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie we wtorek, taki wniosek do Urzędu trafi. W ciągu kilku tygodni spółka będzie mogła stać się faktem" - powiedział wicepremier.

Czytaj więcej

Sasin: Umowa polsko-koreańska na atom w połowie roku

Powtórzył, że prawdopodobnie jeszcze w marcu podpisana zostanie z Koreą Południową umowa, przewidująca powołanie międzyrządowego komitetu sterującego dla inwestycji. PGE i ZE PAK zawarły pod koniec października 2022 r. z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.W Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.

Czytaj więcej

Atom w Polsce. PGE i rząd zaczynają rozmowy z Koreańczykami o pieniądzach

Porozumienie z ub. roku zakłada, że polski kapitał ma mieć ponad 50 proc. udziałów. To zarządy polskich spółek będą między sobą ustalać wielkość wkładu. Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK mają zawiązać wspominaną wspólną spółkę, aby podpisać z umowę koreańską KHNP. Słyszymy, że PGE gwarantuje wkład rzędu ok. 20 proc. i ten poziom finansowania jest w stanie pozyskać w formie zewnętrznego wsparcia. Właściciel ZE PAK-u także ma zagwarantować finansowania na poziomie ok. 25 proc. udziału w projekcie. Jaki będzie szczegółowy podział tego jeszcze nie wiemy. PGE chciałoby mieć zaś decydujący głos w polskiej spółce celowej. Pozostałe 49 proc. całego projektu ma sfinansować strona koreańska. Będzie za to odpowiedzialny krajowy bank inwestycyjny.

Elektrownia z reaktorami firmy KHNP ma stanąć w Pątnowie. To dzielnica Konina, gdzie stoi należąca do ZE PAK Elektrownia Pątnów zasilana węglem brunatnym. Działają tam obecnie cztery bloki węglowe, które zostaną wygaszone pod koniec 2024 r. Plan zakłada budowę dwóch bloków energetycznych o mocy2,8 GW a w dalszej kolejności kolejne dwa. W sumie więc cała elektrownia może być zbudowana z czterech jednostek wytwórczych. O łącznej mocy nawet 5,6 GW.

Atom
Amerykanie chcą potroić moce w atomie. Trump może poprzeć plany Bidena
Atom
Miliardowe prace przygotowawcze do atomu
Atom
Nowe otwarcie przy budowie atomu
Atom
Polska nawiązuje atomową współpracę z Japonią. Resort ucina spekulacje o elektrowni
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Atom
Elektrownia atomowa w Polsce. Potrzebna nowa umowa po wyborach w USA
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje