Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe czeka na wydanie przez generalnego dyrektora ochrony środowiska ostatecznej decyzji środowiskowej. Jeśli będzie pozytywna, lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo zostanie potwierdzona, a inwestycja będzie mogła ruszyć. Od kilku lat z badań wynika, że „za” inwestycją w tym miejscu jest ok. 70 proc. mieszkańców: gmina uzyska ogromny podatek od przedsiębiorstwa i stworzy nawet 12 tys. miejsc pracy. Budowa, a potem sama elektrownia, ma zagwarantować tanią energię i uniezależnienie się od rosyjskich surowców – głównie węgla.
Czytaj więcej
Przedstawiciele rządu zaprezentowali w Sejmie plan rządu na najbliższe miesiące związane z realizacją projektu jądrowego w Polsce. Wkrótce ma dojść do podpisania serii umów w tej sprawie. Pojawiły się także informacje o rozwoju mniejszych reaktorów jądrowych. Orlen wkrótce w tej drugiej sprawie wskaże lokalizacje.
Tanie kilowatogodziny
– Energia jądrowa nie tylko jest niezawodna, jeśli chodzi o ciągłe dostarczanie energii, ale też tania i dość przyjazna środowisku – podkreśla dr Bart Kołodziejczyk, naukowiec zajmujący się innowacyjnymi nowymi technologiami energetycznymi. Jak dodaje, szacuje się, że „polski atom może dostarczyć energię elektryczną na poziomie od 12 do 17 groszy za kilowatogodzinę”. – Co w porównaniu z dzisiejszymi cenami energii elektrycznej jest ceną bardzo niską. Wielu przeciwników energii jądrowej używa argumentów, że będziemy musieli się uzależnić w dostawach uranu od innych państw. Jednak na świecie jest wielu producentów uranu więc problemy z dostawami będą raczej znikome – dodaje ekspert. I przypomina, że w latach 1947–1967 także w Polsce wydobywano uran, głównie w kopalniach zlokalizowanych w Kowarach w Karkonoszach. Złoża znajdują się także m.in. w Sudetach, Górach Świętokrzyskich, na Podlasiu i na Warmii.
Obecnie w Polsce nie ma czynnej kopalni uranu. – Nie wiadomo, ile tego surowca posiadamy w Polsce, ale niektóre źrodła mówią nawet o 100 tys. ton uranu naturalnego – twierdzi dr Kołodziejczyk.
Czytaj więcej
Rok 2022 stał pod znakiem wstępnego wyboru partnerów przy budowie pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. Wciąż nie jest znany model finansowania dwóch elektrowni jądrowych.