Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zarekomendowała przyjęcie regulacji, które jest maja ułatwić budowę pierwszych elektrowni atomowych w Polsce. Komisja sejmowa nie wnosiła żadnych poprawek. Niektóre kluby złożyły własne propozycje, stąd Sejm skierował projekt do ich rozpatrzenia.
Jak podkreślał poseł sprawozdawca Wisław Krajewski, celem ustawy jest skrócenie procesów uzyskiwania pozwoleń związanych z budową elektrowni jądrowych w Polsce poprzez usprawnienie wszystkich etapów procesu inwestycyjnego. Zmiany w ustawie zaś mają ten czas skrócić o nawet kilkanaście miesięcy.
Co z tego, że skrócimy czas, gdy tymczasem nie ma jeszcze kontraktu i nie wiadomo, kiedy będzie on podpisany. Nie wiadomo także, i nie jest to uregulowane w ustawie, jaki będzie model finansowania inwestycji – podnosił poseł Krzysztof Bosak.
Także posłanka Mirosława Nykiel z KO domagała się informacji, kiedy Sejm pozna harmonogram projektu i końcowy kontrakt z wykonawcą. – W różnych krajach odnotowujemy opóźnienia w budowie elektrowni. Czy mamy pomysł na to, jak uniknąć opóźnień tego procesu, który ma miejsce na całym świcie. Warto zadbać o termin gwarantowany w umowach – mówiła posłanka. Pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Klub KO złożył wniosek o dwie poprawki do procedowanej wersji nowelizacji. Wnosi o dopisanie do ustawy obowiązku zatwierdzenia harmonogramu skonsolidowanego inwestycji. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej miałby przedstawić go sejmowej komisji. Ponadto wniósł o dodanie artykułu zobowiązującego pełnomocnika do przedstawiania Sejmowi RP corocznie w terminie do 30 marca sprawozdania z realizacji inwestycji w zakresie EJ1 oraz inwestycji towarzyszących w zakresie EJ1, co roku do 30 marca.