Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz koreańska Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
Prezesi trzech spółek z obu krajów – polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, polskiej grupy energetycznej z większościowym udziałem Skarbu Państwa PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koreańskiej KHNP – podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.
Czytaj więcej
ZE PAK wypowiedział umowę o współpracy zawartej 31 sierpnia 2021 r. z MS Innovation Impulse GMBH z siedzibą w Wiedniu. Chodzi o tereny pod tę instalację. Ten ma zostać przeznaczony pod duży atom. List w tej sprawie podpisano z koreańskim KHNP i polską PGE. Po tej informacji spółka rośnie o blisko 24 proc. na GPW.
Jak czytamy w komunikacie po podpisaniu listu, „strony zdecydowały się podjąć współpracę mającą na celu opracowanie planu rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, w tym w szczególności wykonanie analizy danych dotyczących warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowanie szacunkowego budżetu dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu oraz opracowanie oczekiwanego harmonogramu projektu wraz ze zdefiniowaniem dat dla kluczowych kamieni milowych”. Strony zamierzają przygotować plan rozwoju do końca 2022 r.
Region w Pątnowie jest określony w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r." oraz w „Programie polskiej energetyki jądrowej" jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji dla projektu jądrowego.