Niespodziewanie faworyt w wyścigu o budowę atomu w Polsce, amerykańska firma Westinghouse nawiązuje współprace z innym południowokoreańskim koncernem przy wdrażaniu reaktora AP 1000. Chodzi o firmę Hyundai.

Westinghouse Electric Company i Hyundai Engineering & Construction podpisały umowę o strategicznej współpracy, aby wspólnie pracować przy rozwoju i wdrażaniu reaktora AP 1000 w innych krajach. Umowa daje Hyundai E&C możliwość zademonstrowania swoich możliwości inżynieryjnych, zakupowych i konstrukcyjnych stosowanych przy produkcji Westinghouse AP1000. – Obecność Hyundaia w sektorze zielonej energii wzrośnie dzięki wspólnemu uczestnictwu w globalnych projektach konwencjonalnych elektrowni jądrowych prowadzonych przez Westinghouse – powiedział dyrektor generalny Hyundai E&C, Yoon Young-Joon.

– Nie możemy się doczekać współpracy z Hyundai E&C, nad przyszłymi projektami elektrowni AP1000, aby wspólnie pomóc krajom osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego – powiedział David Durham, Prezes Westinghouse Energy Systems. AP1000 jest opisywany przez Westinghouse jako reaktor generacji III+ z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Cztery jednostki AP1000 działają obecnie w Chinach – dwie w Sanmen i dwie w Haiyang – a dwie jednostki również są na ukończeniu w zakładzie w Vogtle w USA. Technologia reaktora jądrowego AP1000 została również wybrana lub jest rozważana przy budowie elektrowni jądrowych w Indiach, Polsce, Ukrainie i innych krajach. Westinghouse uchodzi za faworyta w wyścigu o budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma ona rozpocząć prace w 2033 r.

Czytaj więcej

Bliżej elektrowni jądrowej w Polsce. Zdradzono harmonogram wyboru partnera