Japonia: kolejny reaktor zatrzymany po Fukushimie znów działa

Trzeci reaktor japońskiej elektrowni atomowej Ikata w prefekturze Ehima znów działa.

Publikacja: 08.09.2016 17:56

Japonia: kolejny reaktor zatrzymany po Fukushimie znów działa

Foto: Fot. Newsliner/wikimedia

Uruchomienie reaktora nastąpiło 12 sierpnia, ale operator elektrowni dopiero dziś poinformował o uruchomieniu reaktora.

Elektrownia atomowa Ikata  znajduje na wyspie Shikoku. jej właścicielem i operatorem jest firma Shikoku Electric Power Company. Elektrownia powstała w latach 70-tych zeszłego  wieku. A włączony ponownie reaktor został oddany do użytku w 1994 roku.

Po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie pięć lat temu Ikata przeszła znaczącą modernizację i miała zostać ponownie uruchomiona w całości do końca lipca tego roku, jednak po wykryciu awarii w jednej z pomp w trzecim reaktorze wstrzymano jego rozruch. Dopiero w połowie sierpnia udało się usunąć wszystkie usterki i blok o sile 890 MW rozpoczął pracę.

Jednak w Japonii po katastrofie w Fukushimie, gdzie doszło po trzęsieniu ziemi i fali tsunami, do poważnej awarii, wycieku oraz śmierci wielu osób kwestia energii atomowej oraz uruchamiania zamkniętych pięć lat temu elektrowni stała się bardzo kontrowersyjna i drażliwa. Dlatego władze operatora nie chcąc narażać się na protesty nie informowały o rozruchu trzeciego bloku.

Nie uchroniło to jednak elektrowni przed protestami. W czwartek grupa aktywistów demonstrowała przed elektrownią oraz na ulicach miasta Ikata.

Jeszcze pięć lat temu elektrownie atomowe wytwarzały 30 proc. potrzebnej Japonii energii elektrycznej. Po wyłączeniu reaktorów po katastrofie Japonia miała problemy z zaopatrzeniem w energie. rząd zdecydował, że reaktory zostaną włączone, ale dopiero po gruntownej modernizacji, tak by były odporne na katastrofy przyrodnicze, takie jak trzęsienie ziemi czy tsunami.

Zdaniem wielu Japończyków to jednak nie wystarczy i kolejne trzęsienie ziemi może wywołać katastrofę podobną do tej sprzed pięciu lat i usiłują przed sądem zablokować dalszy rozwój energii atomowej w tym kraju. W marcu tego roku sąd uznał , że dwa reaktory w elektrowni atomowej Takahama mają być wyłączone, mimo opracowania nowych standardów bezpieczeństwa dla takich instalacji. Orzeczenie sądu w Otsu miało charakter tymczasowy i najwyraźniej Shikoku Electric nie wziął go pod uwagę uruchamiając swój trzeci reaktor.

Atom
Atom bez rewolucji i bez wskazania inwestora dla kolejnej elektrowni
Atom
Orlen nadal bez finalnego porozumienia z Sołowowem o małym atomie
Atom
Są założenia aktualizacji programu jądrowego. Za rok wybór partnera drugiego atomu
Atom
Zmiana warty w spółce odpowiedzialnej za budowę atomu. Prezes odchodzi
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Atom
Zmiana warty w nadzorze polskiego atomu. A to nie koniec
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń