Reklama
Rozwiń

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi.

Publikacja: 09.07.2017 12:11

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Foto: wikipedia.org/Tiia Monto

Ukraina prowadzi rozmowy z największym francuskim koncernem energetycznym Engie SA o budowie ogromnej elektrowni słonecznej w pierwszej strefie elektrowni czarnobylskiej. Koszt inwestycji to ok. 1,25 mld dol. dowiedziała się agencja Bloomberg. Elektrownia miałaby powstać na powierzchni 2500 ha w odległości 10 km od arki (nowy sarkofag) przykrywającej rozerwany w 1986 r wybuchem reaktor 4 Czarnobyla.

– Doświadczenie Francuzów w energetyce jądrowej to powód, dlaczego chcemy współpracować właśnie z firmą z tego kraju – wyjaśnił Ostap Siemierak minister ekologii Ukrainy.

Dodał, że to francuski koncern wystąpił do ukraińskiego rządu, po tym jak zapowiedział on wsparcie rozwoju odnawialnej energetyki na terenie zamkniętej elektrowni w Czarnobylu.

W Engie potwierdzili, że prowadzą rozmowy z Ukraińcami, ale bez podawania szczegółów. Według ministra ekologii obecnie blisko 60 firm z wielu krajów jest zainteresowanych inwestycjami w strefie czarnobylskiej.

Jeżeli chodzi o inwestycje OZE to Ukraina ma najwyższe w Europie taryfy właśnie na czystą energię. Jeden kWh prądu z wiatraków, solarów czy biogazowni kosztuje 15 eurocentów, podczas kiedy w większości krajów Europy, nie przekracza 8,6 eurocentów.

– To jest wysoka stawka, ale może nie dość wysoka, jeżeli policzymy wszystkie ryzyka występujące w tym kraju. Ukraina na dobre nasłonecznienie, ale też bardzo niskie zaufanie ze strony inwestorów i nadzwyczaj wysokie koszty takich projektów – skomentował możliwą inwestycje Engie Pietro Radoya analityk BNEF.

W tym roku minęło 31 lat od czarnobylskiej katastrofy – największej w dziejach energetyki atomowej na świecie. Elektrownia już nie pracuje. Nad starym sarkofagiem góruje nowa, potężna arka. W 30-kilometrowej strefie najbliżej reaktora realizowanych jest wiele ciekawych projektów: powstał rezerwat dzikiej przyrody, bujnie się rozwijającej po katastrofie; trwa budowa nowego mogilnika radioaktywnych odpadów (buduje go amerykańsko-japoński koncern Westinghouse).

Trzeba też zdecydować jak i co robić z zawartością zniszczonego reaktora – to najtrudniejsze i wciąż nierozwiązane zadanie obliczone na pół wieku.

Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Atom
Jest nowy plan rozwoju atomu w Polsce. Trafił do konsultacji
Atom
Nowy zarząd atomowej spółki możliwy w tym tygodniu
Atom
Kreml troszczy się o elektrownię jądrową w Iranie. I atakuje siłownie w Ukrainie
Atom
Rosatom pożegna Czechy. Praga ma nowych dostawców