Ukraiński Energoatom i amerykańsko-japoński Westinghouse podpisały porozumienie o współpracy przy podnoszeniu efektywności, rentowności oraz eksporcie na rynek Unii prądu z ukraińskich elektrowni jądrowych.

Wcześniej strony uzgodniły szczegółowy program działania uwzględniający także sprawy bezpieczeństwa w ukraińskich siłowniach; obowiązujące rozwiązania mają być dostosowane do najnowszych standardów światowych w branży a także do opracowanych wymogów przez Asocjację Regulacji Energetyki Jądrowej Zachodniej Europy.

– w wyniku wykonania tych działań zostanie podwyższony współczynnik gotowości reaktorów w naszych elektrowniach; co z kolei da wzrost produkcji energii, rentowności i poszerzy możliwości Energoatomu do eksportu prądu do krajów Unii – cytuje komunikat spółki agencja Unian.

Westinghouse powoli zajmuje miejsce rosyjskiego Rosatomu w energetyce jądrowej Ukrainy. W tym roku dostarczy jedną trzecią paliwa potrzebnego ukraińskim siłowniom jądrowym (w sumie pracuje w nich 15 reaktorów). Paliwo pochodzi ze szwedzkiego zakładu Westinghouse Electric Company.

Także w I połowie roku Energoatom importował 41,6 proc. emitujących ciepło elementów (prętów) zawierających paliwo jądrowe z Westinghouse a resztę z Rosatomu.