„Nie mogę sobie wyobrazić, by po ostatnich wydarzeniach, Rosatom został zaproszony do udziału w procesie kontroli bezpieczeństwa elektrowni. Nie ma nic do sprawdzenia. W ciągu kilku dni Rosatomowi zostanie odebrana możliwość udziału w przetargu. Jest też wykluczone, by jakikolwiek uczestnik przetargu mógł w nim uczestniczyć, jeżeli jako podwykonawcę ma u siebie Rosatom – powiedział Karel Havlicek minister przemysłu i handlu Czech w wywiadzie dla gazety Pravo.
Oferty na przetarg na budowę nowego bloku w elektrowni w Dukowanach złożyły oprócz Rosatomu, także amerykański Westinghouse, China General Nuclear Power, francuski EdF i południowokoreański KHNP.
Elektrownia w Dukowanach została zbudowana według sowieckiego projektu w latach 1985-1987 r. Nie przerwano budowy pomimo, że w międzyczasie (kwiecień 1986 r) miała miejsce największa i najtragiczniej katastrofa w Czarnobylu. Ewentualny udział w rozbudowie Dukowan firm z Federacji Rosyjskiej i ChRL był wielokrotnie krytykowany przez liderów partii opozycyjnych, a także czeski kontrwywiad.
W październiku 2020 r. ponad 30 przedstawicieli wyższej i niższej izby parlamentu wystosowało wspólny list do rządu, prosząc o niedopuszczenie firm z Rosji i Chin do składania ofert ze względów bezpieczeństwa.
Rosatom odpowiadał za budowę elektrowni jądrowej w Ostrowcu/ fot. materiały prasowe