Reklama
Rozwiń

Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Synthos Green Energy zgłosił się do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o opinię co do oczekiwanego przez regulatora zakresu informacji na temat technologii, którą zamierza wykorzystać przy budowie małego reaktora modułowego.

Publikacja: 30.10.2020 14:06

Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Foto: Nuclear Power Plant/Bloomberg

Synthos planuje wraz z partnerami budowę małego reaktora jądrowego firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). Pismo do PAA inwestor przygotował we współpracy z fińskim Fortum Power and Heat Oy, największym amerykańskim operatorem elektrowni atomowych Exelon Generation oraz dostawcą technologii GEH. Opinia ogólna, o którą będzie ubiegać się Synthos zdefiniowana jest w ustawie Prawo atomowe i stanowi pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

– Dokumentacja złożona do PAA pozwoli na określenie zakresu pełnego wniosku o wydanie ogólnej opinii na temat rozwiązań organizacyjnych i technicznych, które zostaną zastosowane przy budowie i eksploatacji elektrowni w technologii BWRX-300 – wyjaśnił Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy. – To pierwszy krok i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu regulacyjnego wspólnie z PAA – dodał Kasprów. Spółka uzyskała od PAA informację, że pracę nad odpowiedzią rozpoczął już Departament Bezpieczeństwa Jądrowego.

""

Michał Sołowow, przedsiębiorca i Rick Perry, Sekretarz Energii USA

Foto: energia.rp.pl

Problem w tym, że nowa wersja programu polskiej energetyki jądrowej przewiduje budowę jedynie dużych bloków jądrowych o mocy jednostkowej powyżej 1 000 MW. Rząd nie przewiduje więc zastosowania małych reaktorów, tzw. SMR-ów. To jednak nie zniechęca inwestorów.

– Wierzymy, że w polskim programie energetyki jądrowej jest miejsce dla rozwoju i rozmieszczenia zarówno SMR-ów, jak i dużych elektrowni jądrowych. Produkcja czystej, taniej i niezawodnej energii z elektrowni jądrowych przyniesie znaczące korzyści w zakresie realizacji celów związanych ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem energetycznym zarówno dla rządu, jak i przemysłu – powiedział Ralph Hunter, dyrektor zarządzający i dyrektor operacyjny Exelon Nuclear Partners.

Należąca do Michała Sołowowa grupa Synthos już na początku 2019 r. rozpoczęła rozmowy z GEH w sprawie małego reaktora modułowego BWRX-300 i możliwości budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jesienią zeszłego roku podpisano porozumienie o współpracy, które na przestrzeni obecnego roku było rozwijane i uszczegóławiane. Zgodnie z umową zawartą 6 sierpnia 2020 r. Synthos Green Energy został partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy z zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300. To mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt.

Jak przekonuje Synthos, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej przez BWRX-300 staje się porównywalne z kosztami typowej elektrowni pracującej w oparciu o gaz, a nawet w porównaniu do kosztów energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie gwarantuje stabilność wytwarzania energii nieosiągalną dla OZE. Według inwestora taki reaktor stanowi idealne rozwiązanie do zaopatrywania w energię zakładów przemysłowych, a także dostarczania ciepła systemowego do miejskich sieci ciepłowniczych. BWRX-300 jest obecnie przedmiotem analiz organów dozoru jądrowego w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

– Wierzymy, że dzięki optymalizacji kosztów na etapie projektowania, reaktor BWRX-300 jest idealnym rozwiązaniem, aby pomóc Synthos Green Energy i Polsce w zaspokojeniu zapotrzebowania na czystą, stabilną i niedrogą energię – zapewnił Jon Ball, wiceprezes ds. produktów jądrowych w GEH.

Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy
Atom
Znamy ostateczną kwotę, jaką Polska wyda na swoją pierwszą elektrownię jądrową
Atom
Bruksela rusza z notyfikacją pomocy publicznej dla polskiego atomu. Padła kwota
Atom
Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku