Wicepremier, minister przemysłu i transportu Karel Havliczek dodał, że dwa z trzech porozumień rządu z konglomeratem w sprawie budowy bloku dwóch reaktorów o łącznej mocy 1200 MW zostaną podpisane do końca roku. — Na tydzień przed posiedzeniem rządu zaproszę wszystkich przewodniczących partii politycznych reprezentowanych w parlamencie, aby mieli okazję zapoznać się z porozumieniami — zapowiedział wicepremier; dodał, że budowa jest długoterminowym projektem, który z tego powodu nie zostanie zrealizowany przez obecny rząd.
Przetarg na dostawcę reaktora w kontrakcie pod klucz zostanie rozpisany do końca roku, a zwycięzca wybrany do końca 2022 r. — poinformował Havliczek. Decyzja o tym, czy inwestycja skarbu państwa będzie wyłącznie ze środków własnych czy będzie zawierać „zagraniczne środki” zostaniu podjęta na podstawie rozmów czeskich władz z Komisją Europejską. Koszt projektu dla czeskich podatników wyniesie jedną dziesiątą ich kosztów inwestowania w odnawialne źródła energii — dodał wicepremier.
Bloomberg
Pełnomocnik rządu ds.energii jądrowej, Jaroslav Mil wyjaśnił, że Bruksela będzie chciała wiedzieć, kto zbuduje ten blok, jak zostanie wybrany model dostaw paliwa, jak przebiegnie przetarg, jak zostanie sfinansowana budowa i jak energia elektryczna z tej siłowni będzie trafiać na rynek.
Prezes Benesz potwierdził, że 5 firm wyraziło zainteresowanie budową nowego bloku: China General Nuclear Power Group (CGN), Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Eléctricité de France (która przejęła spółkę j.v. Areva-Mitsubisjh HI, ATMEA), Westinghouse i Rosatom.