Greenpeace „wita” niebezpieczne odpady nuklearne w Rosji

Aktywiści rosyjskiego Greenpeace protestowali w czwartek przeciwko wznowieniu importu zubożonego uranu. Protest odbył się tuż po tym, jak transport 600 ton takiego uranu dotarł do portu w Sankt Petersburga z Niemiec.

Publikacja: 28.11.2019 18:38

Greenpeace „wita” niebezpieczne odpady nuklearne w Rosji

Foto: AFP

Protestujący wywiesili transparent „witamy na wysypisku śmieci” na moście nad linią kolejową w porcie Ust-Ługa, znajdującym się obok drugiego największego miasta Rosji.

Według ekologów 600 ton zubożonego uranu ma zostać przeładowane na pociąg towarowy i wyruszyć w drogę do Nowouralska na Uralu.

Greenpeace podkreśla, że są to niebezpieczne „odpady nuklearne” należące do europejskiej firmy Urenco.

– To niebezpieczny materiał. Dla Urenco bardziej praktyczne jest wysłać go do Rosji niż przechowywać w Niemczech. To będzie miało wpływ na przyszłe pokolenia Rosjan – tłumaczył Rashid Alimov w rozmowie z AFP.

Czytaj także: Protesty poskutkowały. Uran zakazany w Kirgistanie

To nie pierwsza krytyka takich działań, bo Rosja ma długą historię sprowadzania niebezpiecznych produktów ubocznych wzbogacania uranu z Europy.

W 2010 r. aktywiści we Francji zablokowali pociąg przewożący zubożony uran do Rosji. Wtedy nuklearna grupa Areva wstrzymała dostawy, uranu, który miał zostać wzbogacony i odesłany.

Ostatnia przesyłka została zablokowana na kilka godzin przez działaczy na terytorium Niemiec. W liście do ekologów z Bellony Rosatom tłumaczył, że zubożony uran „nie jest uważany za odpady nuklearne”, a importuje się go do Rosji „w celu wzbogacenia, a nie przechowywania”, po czym jest ponownie eksportowany.

Według Greenpeace w Rosji znajduje się już. ok 1 miliona ton produktów ubocznych wzbogacania uranu, zwanych „ogonami” uranu. Przechowuje się je w otwartych magazynach, a dalsze wzbogacanie jest nierealne i nieopłacalne.

W Rosji jest 4 obiekty do przechowywania importowanego materiału, które według Greenpeace nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa.

Atom
Atomowy bilans otwarcia na majówkę
Atom
Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej
Atom
Jest nowy prezes atomowej spółki PGE
Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat