Jeden z dwóch największych importerów węgla na Tajwanie, Taiwan Cement Corporation (TCC), ogłosił całkowite zaprzestanie współpracy z rosyjskimi kopalniami. Koncern, który kupował od Federacji Rosyjskiej węgiel dla swojej elektrowni Hoping, zdecydował się od września nie podpisywać nowych kontraktów nowych kontraktów, podała TCC w komunikacie. Ostatnia partia rosyjskiego węgla dotrze na Tajwan w październiku.
Czytaj więcej
Dane o rosnącej wymianie handlowej między Rosją a Chinami wyraźnie wskazują na to, że Państwo Środka mocno wspiera kraj Putina. W rządzie rosyjskim ważne stanowiska piastują natomiast ludzie bardzo bliscy Chińczykom.
Tajwan kupował mimo wojny
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę, Tajwan, który nie przystąpił do antyrosyjskich sankcji, znalazł się w pierwszej piątce największych importerów rosyjskiego węgla, kupując od wiosny 2023 do wiosny 2024 r. ponad 10 mln ton. To jedna piąta całego węglowego importu Tajwanu.
Według szacunków fińskiego instytutu CREA, który od 22 lutego 2022 uruchomił licznik śledzący import rosyjskich kopalin przez poszczególne kraje, od początku wojny Tajwan wydał na zakupy rosyjskiego węgla 3,5 miliarda dolarów, co stanowi około 5 proc. wartości całego eksportu węgla z Rosji. Tegoroczne dostawy wzrosły o 30 proc. w porównaniu z 2023 r. i 1,5-krotnie w porównaniu z 2022 r.
Czytaj więcej
Eksport ropy morskiej z Rosji wzrósł w ostatnim tygodniu marca do najwyższego poziomu w tym roku: 3,74 mln baryłek dziennie. To efekt przejęcia przez Chiny surowca, którego nie chcą już przerabiać indyjskie rafinerie.