Niemcy nie odejdą wcześniej od węgla. Koniec lat 30 pozostaje w mocy

Rząd niemiecki nie zamierza wprowadzić nowego prawa, które przyspieszy wycofywanie węgla z oficjalnie uzgodnionej daty wyjścia w 2038 r. na 2030 r. „Nie planujemy żadnych przepisów prawnych” — powiedział minister gospodarki Robert Habeck, według doniesień gazety "Tageszeitung".

Aktualizacja: 12.07.2024 06:06 Publikacja: 10.07.2024 20:45

Elektrownia węglowa Jaenschwalde w Peitz na wschodzie Niemczech

Elektrownia węglowa Jaenschwalde w Peitz na wschodzie Niemczech

Foto: Bloomberg

Trzy partie w koalicji rządowej — Socjaldemokraci ( SPD) kanclerza Olafa Scholza, Partia Zielonych Habecka i Wolni Demokraci ( FDP) w swoim porozumieniu koalicyjnym z 2021 r. zadeklarowały swój zamiar przyspieszenia wyjścia z węgla o osiem lat, ale bez określenia konkretnych środków prawnych w celu osiągnięcia tego celu.

NiHabeck dodał jednak, że operatorzy mogliby dobrowolnie wyłączyć elektrownie na węgiel brunatny ponieważ rosnące ceny CO2 w wyniku reformy europejskiego handlu emisjami sprawiłyby, że wytwarzanie energii z węgla będzie coraz bardziej nieopłacalne. - Na dłuższą metę oczywiście nie ma sensu pozostawiać w sieci elektrowni, która w ogóle nie działa lub jest na minusie – ale to decyzja sektora prywatnego — mówi minister. 

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska