Senacka komisja gospodarki przyjęła we wtorek poprawkę do ustawy o ochronie odbiorców energii, ograniczającą grono płatników składki solidarnościowej od ekstra zysków z produkcji węgla i koksu w 2022 r. do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Owe nowe - i właśnie modyfikowane - przepisy przyjęte przez Sejm wprowadzają składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. dla podmiotów, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem. Pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów zamrożenia cen prądu.
Zgodnie z poprawką komisji senackiej, składkę solidarnościową mają zapłacić jedynie spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników. Co oznaczałoby, że zapłaci ją jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa. Zwolnione natomiast miałyby być cztery inne podmioty - w tym Koksownia Częstochowa Nowa, należąca do prywatnej Grupy Zarmen, oraz koksownia Victoria w Wałbrzychu, należąca do państwowego TF Silesia.
Czytaj więcej
Rozszerzony podatek od nadmiarowych zysków spółek węglowych nie obejmuje - poza JSW - innych dużych graczy na polskim rynku. Podatku nie zapłaci m.in. PGG, ale obejmie on Koksownię Częstochowa Nowa. Pracownicy tej firmy protestowali przed Sejmem.
Co ciekawe, poprawka ta uzyskała poparcie rządu, a zgłosiła ją przewodnicząca senackiej komisji gospodarki Maria Koc (PiS), w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Aprobatę wyraził obecny na stali wiceminister tego resortu Piotr Dziadzio. Może to sugerować, że Sejm, które będzie rozpatrywał poprawkę, ostatecznie ją przyjmie. Koc argumentowała, że dwie z pięciu firm są w trudnej sytuacji finansowej - mimo dobrego 2022 r.