„Europejscy konsumenci – w szczególności przedsiębiorstwa energetyczne – zażądali od Rosji dodatkowych dostaw węgla energetycznego. Rosyjscy górnicy węgla mogą dostarczać dodatkowe ilości do Europy. Jednak w tym przypadku konieczne jest, aby Koleje Rosyjskie (RŻD) zapewniły dodatkowe możliwości transportu do portów ” - twierdzi źródło agencji TASS w jednej z firm węglowych.

Drugie źródło na rynku potwierdziło prośby europejskich firm o zwiększenie zakupów rosyjskiego węgla i dodało, że popyt rośnie na tle galopujących cen gazu. Tymczasem resort energii Rosji twierdzi, że nie otrzymało żadnych próśb od krajów europejskich w sprawie zwiększenia dostaw węgla.

Rosyjskie Koleje, które mają największy tabor na świecie, już deklarują, że są gotowe sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu górników na transport węgla w kierunku zachodnim. „Możliwości infrastrukturalne RŻD, jeśli zajdzie taka potrzeba, pozwolą zapewnić dodatkowy eksport węgla. Jeśli chodzi o tabor, to jego liczba jest również wystarczająca do znacznego zwiększenia natężenia ruchu. Łącznie mamy ponad 580 tysięcy wagonów gondolowych. Spośród nich około 10 procent pozostaje niewykorzystanych”- podała firma.

Produkcja węgla w Rosji w okresie styczeń-wrzesień wzrosła o 8,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 319,07 mln ton. We wrześniu produkcja węgla wzrosła o 7,8 proc. rok do roku i wyniosła 36 077 mln ton.

Dostawy na rynek krajowy, w tym na potrzeby własne rosyjskich firm, w okresie styczeń-wrzesień wzrosły o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego do 283,6 mln ton. Eksport węgla w tym samym okresie zwiększył się o 161,4 mln ton.