KPO powoli odblokowuje wypłaty na Czyste Powietrze

Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.

Publikacja: 22.01.2024 14:48

KPO powoli odblokowuje wypłaty na Czyste Powietrze

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, że w efekcie – jak mówią rządzący – zaniedbań poprzedniego rządu, już od grudnia 2023 roku pojawiały się problemy z terminową wypłatą dofinansowania dla mieszkańców, którzy otrzymali uprzednio pozytywną ocenę wniosku o dotacje. Zaległości za poprzedni rok wynosiły we wszystkich WFOŚiGW 300 mln zł, a z początkiem nowego roku narastały o ok. 100 mln zł tygodniowo.

Aby załatać tę dziurę, na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska, resort funduszy i polityki regionalnej przeznaczył 200 mln zł ze środków REPowerEU (instrument pomocniczy KPO, w ramach którego do Polski spłynęło na początek 5 mld euro).

Czytaj więcej

Środki z KPO nie wystarczą. Dziura w Czystym Powietrzu pozostanie

Jak informują nas WFOŚiGW, środki te już 19 stycznia spływają na konta. –  Dziś tj. 22 stycznia br., zostały uruchomione wypłaty do wszystkich beneficjentów, którzy oczekiwali na przekazanie środków i nie otrzymali ich w ustalonym terminie – informuje nas WFOŚiGW w Toruniu. Obecnie nie ma tam zaległych zobowiązań.

Przez jakiś czas mogą jeszcze występować opóźnienia w przekazywaniu funduszy, jednak każda płatność dla beneficjentów zostanie zrealizowana. - Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wdrażający program „Czyste Powietrze”, wypracowały także systemowe rozwiązanie, które zagwarantuje niezakłóconą ciągłość programu. Do tego ma przyczynić się włączenie do budżetu „Czystego Powietrza” – obok pieniędzy z KPO – środków unijnych z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) – czytamy w stanowisku WFOŚiGW w Toruniu.

Jednocześnie resort klimatu i środowiska szuka doraźnych rozwiązań, aby załatać tę dziurę. Do budżetu przyjęto poprawkę przesuwającą spłatę pierwszej tegorocznej wpłaty na rzecz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z NFOŚiGW skąd trafiają środki do WFOŚiGW. Ta kwota wynosi 350 mln zł. –  Jeśli zaproponowane rozwiązanie zostanie przyjęte w odpowiednim czasie i zostanie podpisane przez Prezydenta RP, do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” zostanie skierowana kwota ok. 300 mln zł. Pozwoli to na przekazanie dotacji ponad 11 tys. beneficjentów – informuje nas resort.

Kwota ma zapewnić finansowanie w okresie przejściowym przed uruchomieniem środków unijnych. Aby środki trafiły do WFOŚiGW, najpierw musi wejść w życie ustawa.

Transformacja Energetyczna
Normy emisyjne dla budynków przyjęte. UE zapewnia o swobodzie wyboru narzędzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transformacja Energetyczna
Czyste Powietrze nadal z zaległościami. Resort przyznaje się do opóźnień
Transformacja Energetyczna
Polacy chcą transformacji energetycznej, ale nie za swoje pieniądze
Transformacja Energetyczna
Dekarbonizacja firm. Polski przemysł obrał strategię wypierania
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transformacja Energetyczna
Coraz mniej firm wierzy w neutralność klimatyczną w 2050 roku