O przyznaniu unijnych dotacji poinformował we wtorek wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. – Dzisiejsze dotacje wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa w całej Europie w rozwijaniu najnowocześniejszych technologii, których potrzebujemy, aby stymulować transformację ekologiczną. Fundusz innowacyjny jest ważnym narzędziem zwiększania skali innowacji w dziedzinie wodoru odnawialnego i innych rozwiązań dla przemysłu europejskiego. W porównaniu z pierwszą rundą wypłat dostępne środki wzrosły o 60 proc., co pozwoliło nam podwoić liczbę wspieranych projektów. Jest to duży bodziec do dekarbonizacji sektora energochłonnego w Unii Europejskiej – powiedział.
Nagrodzonych 17 projektów wybrano w ramach drugiego zaproszenia do składania wniosków dotyczących projektów wielkoskalowych, tzn. takich, których koszt inwestycji przekracza 7,5 mln euro. Wybrane projekty dotyczą różnorodnych sektorów przyczyniających się do działań UE na rzecz obniżenia emisyjności.
Są to sektory odpowiadające za produkcję, dystrybucję i wykorzystanie wodoru odnawialnego; pozyskiwanie wodoru z odpadów; morską energię wiatrową; produkcję modułów fotowoltaicznych, magazynowanie i recykling baterii; wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla; zrównoważone paliwa lotnicze czy zaawansowane biopaliwa. Łącznie pozwolą one zaoszczędzić 136 mln ton ekwiwalentu CO₂ już przez pierwszą dekadę działalności.
Polska uzyskała dofinansowanie na dwa projekty. W sektorze Cement (4 projekty): w Polsce stworzony zostanie kompleksowy łańcuch wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, począwszy od wychwytywania i skraplania CO₂ w cementowni aż po jego składowanie na obszarach morskich.
Czytaj więcej
Nowa prognoza OPEC zakłada wzrost podaży ropy i kondensatu gazowego w latach 2022 i 2023. Wydobycie zwiększą wszyscy producenci oprócz Rosji.