Górnicy i energetycy wyszli na ulice Warszawy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę w Warszawie rozpoczął się protest górników i energetyków, którzy nie zgadzają się na reformę branży, zaproponowaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Publikacja: 09.06.2021 13:09

Górnicy i energetycy wyszli na ulice Warszawy

Foto: energia.rp.pl

Pod koniec kwietnia, po wielu miesiącach negocjacji rząd i przedstawiciele górniczych związków zawodowych podpisali umowę dotyczącą przyszłości kopalń węgla kamiennego. Strony ustaliły m.in. harmonogram zamykania zakładów wydobywczych, sięgający maksymalnie 2049 r., a także pakiety socjalne dla górników, którzy stracą pracę. Związkowcy podkreślali jednak, że podjęcie rozmów w sprawie kopalń zostało wymuszone przez protesty górników.
– Natomiast we wszystkich pozostałych branżach sektora paliwowo-energetycznego tego dialogu kompletnie nie ma – przekonywał Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności. Jako przykład podał Tauron i PGE. Zaznaczył, że rząd nie skonsultował ze związkami zawodowymi, jak długo będą działały poszczególne bloki węglowe i ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych w tej branży. Związkowcy walczą też o możliwość dalszego funkcjonowania odkrywki węgla brunatnego Turów, która stała się obiektem międzynarodowego sporu.
Protest przed PGE w 2020 r. fot. Michał Niewiadomski

Proponowana reforma energetyki zakłada powołanie państwowej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która ma skupiać krajowe elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego, należące dziś do Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu i Enei. NABE będzie prowadzić jedynie inwestycje oraz modernizacje niezbędne dla bieżącego utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Nie będzie budować nowych jednostek. Wraz z wprowadzeniem do systemu nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie stopniowo wycofywać bloki węglowe z użycia. NABE potrzebować będzie finansowego wsparcia, bo produkcja energii z węgla w wyniku drożejących kosztów emisji CO2 staje się nieopłacalna. Ta koncepcja będzie wymagała jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Transformacja Energetyczna
Producenci pomp ciepła poskarżyli się Brukseli. Co się zmieni dla klientów?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Transformacja Energetyczna
Polska zabiega o zmiany w podatku od ogrzewania. „Pierwszy krok należy od Brukseli”
Transformacja Energetyczna
Dariusz Marzec, prezes PGE: Transformacja energetyczna nie może wykoleić polskiej gospodarki
Transformacja Energetyczna
Mniejsze prefinansowanie programu „Czyste Powietrze”. Fundusz zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Transformacja Energetyczna
Wiceprezes NFOŚiGW: Będzie okres przejściowy dla programu „Czyste powietrze”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego