Gaz nie będzie paliwem transformacji?

Według nieoficjalnych informacji, elektrownie zasilane gazem ziemnym nie będą klasyfikowane jako „zrównoważone” lub „transformacyjne” inwestycje w Europie, chyba że spełnią limity emisji, które są jednak tak niskie, że żadna z nich nie jest obecnie w stanie ich spełnić.

Publikacja: 18.11.2020 19:42

Gaz nie będzie paliwem transformacji?

Foto: energia.rp.pl

Nowe pomysły zostaną przedstawione w nadchodzących tygodniach w ramach unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania, która określa, jakie rodzaje inwestycji wnoszą istotny wkład w walkę UE ze zmianami klimatycznymi – dowiedział się euractiv.com.

Z projektu przepisów, z którym zapoznał się portal wynika, że aby zakwalifikować się jako „zrównoważona” inwestycja, elektrownie gazowe nie mogłyby emitować więcej niż 100 gramów ekwiwalentu CO2 na kilowatogodzinę. Jednocześnie limit 100 gramów CO2 uniemożliwiłby określanie elektrowni gazowych jako technologii „przejściowej” na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

To fatalna wiadomość dla Polski, bowiem nowe przepisy utrudniłyby odejście od elektrowni opalanych węglem na rzecz elektrowni gazowych, które emitują średnio połowę ilości CO2.

""

Blok gazowy w Stalowej Woli/ materiały prasowe

Foto: energia.rp.pl

James Watson, sekretarz generalny stowarzyszenia branżowego Eurogas powiedział, że elektrownie gazowe o cyklu mieszanym emitują obecnie 350-300 g CO2, co oznacza, że inwestorzy w krajach takich jak Polska mogą nie być w stanie uznać inwestycji CCGT (bloków gazowo-parowych) za działalność przejściową.

W związku z tym, Polska prawdopodobnie sprzeciwi się wprowadzeniu progu 100 g, gdy projekt zostanie przedłożony do zatwierdzenia delegatom krajowym UE. Tą drogą mogą również pójść inne kraje wschodzące z UE, które na początku tego roku wspólnie podpisały dokument popierający wykorzystanie gazu ziemnego. Budzi to obawy o rozłam między wschodem a zachodem w sprawie zmian klimatycznych.

Transformacja Energetyczna
Gaz ziemny niezbędny jeszcze przez wiele lat
Transformacja Energetyczna
PKO BP chce pomóc sfinansować transformację energetyczną. Jest kwota
Transformacja Energetyczna
„Czyste powietrze” od nowa. Ma być sprawniej niż wcześniej
Transformacja Energetyczna
Bankowy sojusz klimatyczny łagodzi cele. Efekt polityki Donalda Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transformacja Energetyczna
Wiosenny start Czystego Powietrza coraz bliżej. Firmy przygotowują się