Województwo łódzkie, gdzie zlokalizowany jest kompleks węglowy Bełchatów należący do Polskiej Grupy Energetycznej, może być jednym z kluczowych beneficjentów unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Uruchomione dzięki tym środkom zielone inwestycje mogą przynieść nawet sześć razy więcej miejsc pracy, niż obecnie oferuje bełchatowska elektrownia i kopalnia. Warunkiem jest stworzenie planu odchodzenia od węgla w regionie oraz akceptacja celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Fundacji Instrat, powstałego na zlecenie ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Odkrywka węgla brunatnego w Bełchatowie/Bloomberg
Raport analizuje potencjał tworzenia nowych miejsc pracy w regionie bełchatowskim, jaki daje wykorzystanie unijnych środków na sprawiedliwą transformację. – Zwolennicy energetyki węglowej niezmiennie utrzymują, że zakończenie spalania węgla spowoduje falę masowych zwolnień w elektrowniach i kopalniach. Jest wręcz odwrotnie. Na przykładzie Bełchatowa pokazujemy bowiem, że zielone inwestycje mogą wygenerować nawet sześciokrotnie więcej miejsc pracy, niż obecnie zapewnia kompleks Bełchatów – wyjaśnia Paweł Czyżak, współautor analizy.
Z raportu wynika, że woj. łódzkie ma szansę na pozyskanie nawet 48 mld zł z funduszy europejskich na lata 2021–2027, w tym 13 mld zł z mechanizmu sprawiedliwej transformacji, lub połowy tych środków, jeśli Polska nie zadeklaruje neutralności klimatycznej do 2050 r. Zielone inwestycje, które powstaną dzięki tym funduszom, mogą przynieść 61 tys. miejsc pracy w porównaniu z 10 tys. aktualnych etatów w kompleksie bełchatowskim. Największe zatrudnienie, bo aż 25 tys. miejsc pracy, dadzą inwestycje w termomodernizację, 19 tys. – duże instalacje fotowoltaiczne, 6,5 tys. – prosumencka energetyka słoneczna, i 4,8 tys. – produkcja baterii do pojazdów elektrycznych. Przy zaangażowaniu finansowania także prywatnego biznesu liczby te mogą być kilkakrotnie wyższe.
Transport węgla brunatnego na odkrywce w Bełchatowie/Bloomberg