Polska 13. na świecie w produkcji energii z węgla

Ośrodek analityczny Ember Climate opublikował zestawienie 25 krajów, które wyprodukowały najwięcej energii z węgla na świecie w 2020 roku. Polska znalazła się na 13 miejscu, tuż za Tajwanem i Niemcami. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się Chiny. Brytyjski think tank zaznacza, że wszystkie kraje OECD (w tym Polska) – aby zachować szanse na osiągniecie celu klimatycznego z Porozumienia Paryskiego – powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.

 

Komentarz Marka Józefiaka, rzecznika Greenpeace Polska:

To, co cieszy to fakt, że spadamy w rankingu producentów energii z węgla. Jednak nadal jesteśmy aż na 13 miejscu na świecie. Co więcej, nasz rząd ma w planach kontynuowanie pro-węglowej polityki i przedłużenie utrzymywania kopalń aż do 2049 roku. Rząd wprost zakłada, że będziemy węglowym skansenem Europy.

Trzeba nazywać rzeczy po imieniu; minister Jacek Sasin, który stoi na czele polskiej energetyki, nas okłamuje, a w szczególności okłamuje górników snując wizję długiego trwania przy węglu. Nikt kto myśli zdroworozsądkowo nie zakłada, że będziemy dopłacać do węgla przez kolejne trzy dekady. Po prostu nas na to nie stać. Za brak odwagi i politycznej odpowiedzialności Jacka Sasina płacimy wszyscy. Kilka dni temu Polski Fundusz Rozwoju, który w założeniu ma wspierać innowacyjne polskie przedsiębiorstwa, pożyczył miliard złotych Polskiej Grupie Górniczej.

Zamiast inwestować w zieloną energię i budować naszą niezależność energetyczną na bazie odnawialnych źródeł energii, nasze publiczne pieniądze są marnowane na utrzymywanie węglowego skansenu. Prędzej czy później to się dla nas naprawdę źle skończy.

Marek Józefiak, Greenpeace Polska

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie kupują coraz więcej ropy z… Rosji

Oficjalnie Rosja nie sprzedaje swojej ropy i jej produktów do USA. Pomimo to jej ...

Gaz gwałtownie drożeje w Europie

Powrót zimy w Europie i perspektywa nadciągających mrozów windują ceny gazu na wspólnotowym rynku. ...

Łotewski (oryginalny) pomysł na terminal LNG

Kolejny kraj nad Bałtykiem chce mieć swój terminal LNG. W odróżnieniu od terminali w ...

Inwestycje w Brzeszcze będą nawet bez emisji

Tauron, najbardziej zadłużona spółka sektora, chce elastycznie podchodzić do inwestycji. Zwłaszcza że szczyt wydatków ...

Niemcy wolą diesla

Mimo skandalu dieslowego Volkswagena w Niemczech chętniej kupują samochody z silnikiem Diesla. Kupują też ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...