Polska 13. na świecie w produkcji energii z węgla

Ośrodek analityczny Ember Climate opublikował zestawienie 25 krajów, które wyprodukowały najwięcej energii z węgla na świecie w 2020 roku. Polska znalazła się na 13 miejscu, tuż za Tajwanem i Niemcami. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się Chiny. Brytyjski think tank zaznacza, że wszystkie kraje OECD (w tym Polska) – aby zachować szanse na osiągniecie celu klimatycznego z Porozumienia Paryskiego – powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.

 

Komentarz Marka Józefiaka, rzecznika Greenpeace Polska:

To, co cieszy to fakt, że spadamy w rankingu producentów energii z węgla. Jednak nadal jesteśmy aż na 13 miejscu na świecie. Co więcej, nasz rząd ma w planach kontynuowanie pro-węglowej polityki i przedłużenie utrzymywania kopalń aż do 2049 roku. Rząd wprost zakłada, że będziemy węglowym skansenem Europy.

Trzeba nazywać rzeczy po imieniu; minister Jacek Sasin, który stoi na czele polskiej energetyki, nas okłamuje, a w szczególności okłamuje górników snując wizję długiego trwania przy węglu. Nikt kto myśli zdroworozsądkowo nie zakłada, że będziemy dopłacać do węgla przez kolejne trzy dekady. Po prostu nas na to nie stać. Za brak odwagi i politycznej odpowiedzialności Jacka Sasina płacimy wszyscy. Kilka dni temu Polski Fundusz Rozwoju, który w założeniu ma wspierać innowacyjne polskie przedsiębiorstwa, pożyczył miliard złotych Polskiej Grupie Górniczej.

Zamiast inwestować w zieloną energię i budować naszą niezależność energetyczną na bazie odnawialnych źródeł energii, nasze publiczne pieniądze są marnowane na utrzymywanie węglowego skansenu. Prędzej czy później to się dla nas naprawdę źle skończy.

Marek Józefiak, Greenpeace Polska

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka szykuje zielony zwrot

Akcje energetyki schodziły podczas środowej sesji jak świeże bułeczki. Notowania nakręciły pokazane przez sektor ...

Wołanie wytwórców o rynek mocy

Brak rentowności bloków węglowych wypieranych przez odnawialne źródła staje się faktem. Spadające hurtowe ceny ...

Koszt „renacjonalizacji” Bogdanki

Skarb Państwa sprzedał pakiet kontrolny kopalni za 1,24 mld zł. Teraz pośrednio ma go ...

Rząd da miliard na program „Mój prąd”

Miliard złotych ma przeznaczyć gabinet Mateusza Morawieckiego na realizację nowego programu, o swojsko brzmiącej ...

Słabsze zyski w Lotosie

Zniżka marż rafineryjnych spowodowała mocny spadek rentowności gdańskiego koncernu. Firma znacznie mniej też wydobywa ...

Katar zbuduje największe zakłady LNG

Światowy lider eksportu gazu skroplonego na świecie zwiększy swoje moce produkcyjne o 43 procent. ...