Firmy pracujące dla kopalń walczą o wsparcie

Branża okołogórnicza apeluje, by nie pomijać jej w rozmowach o polskiej transformacji energetycznej i przyszłości Śląska. – To ostatni moment – alarmują firmy. Szacuje się, że sektor ten zatrudnia 400 tys. osób.

– Firmy z branży okołogórniczej spodziewały się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, jednak pandemia koronawirusa, a także najnowsze decyzje zawarte na szczycie w Unii Europejskiej, sprawiają, że sytuacja stała się na tyle trudna, że bez dialogu i planu działań, setki tysięcy miejsc pracy są zagrożone – alarmuje Mirosław Bendzera, prezes Famuru, największego krajowego producenta maszyn górniczych.

Branża przekonuje, że to ostatni moment na stworzenie planu i konsekwentnej realizacji wypracowanych rozwiązań. Podaje, że liczba mieszkańców Śląska sięga 4 489 000 osób, z czego górnicy to ok. 83 tys. mieszkańców, a nawet 400 tys. pracowników zatrudnionych jest w firmach okołogórniczych i firmach z nimi współpracujących. Jeśli weźmiemy pod uwagę rodziny osób związanych zawodowo z sektorem górniczym, można szacować, że od jego kondycji zależy byt około 2 mln osób, co stanowi niemal połowę populacji Śląska.  Podobna sytuacja ma miejsce również w innych regionach górniczych w Polsce.

Adobe Stock

– Firmy okołogórnicze – te, które w PKD wykazują usługi dla górnictwa – często współpracują z wieloma innymi podmiotami, które zatrudniają tysiące pracowników i które nie są identyfikowane jednoznacznie jako branża górnicza. Tylko członkowie naszej Izby zatrudniają ponad 100 tys. osób. Izba jest naturalnym partnerem do rozmów ze stroną rządową i społeczną o wsparciu podmiotów, które mogą ucierpieć lub – powiedzmy wprost – mogą przestać istnieć bez pomocy tych, którzy dziś wspierają polskie górnictwo – podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Według przedstawicieli branży konieczne jest więc wypracowanie systemowych narzędzi pomocowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Holenderska przysługa

Rząd Holandii zdecydował o zamknięciu do 2030 r wydobycia gazu z największego złoża Zachodniej ...

Dymisja za krytykę Gazpromu

Największy bank Rosji zwolnił swojego analityka – jednego z autorów miażdżąco krytycznej analizy zagranicznych ...

Miliard ludzi bez dostępu do prądu

Świat energetyki charakteryzują głębokie dysproporcje. „Blisko miliard ludzi do dziś nie ma dostępu do ...

Bruksela musi złagodzić wymogi

Transformacji energetyki od razu nie zrobimy. Możemy ją rozłożyć na 50 lat, co rząd ...

JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor ...

Gazowy triumwirat kontra Rosja

Polska, Ukraina i USA zawarły sojusz mający jeden cel – zmniejszyć zależność regionu od ...