Niepewny los węglowych odkrywek

Bloomberg

Płynące z resortu energii niespójne informacje na temat przyszłości polskiej energetyki pogłębiają chaos w branży. – Zapowiedź budowy kopalni węgla brunatnego to zaklinanie rzeczywistości – grzmią ekolodzy.

Lektura zaprezentowanych w ostatnim czasie przez resort energii projektów – polityki energetycznej państwa i wysłanego do Komisji Europejskiej planu na rzecz energii i klimatu, a także strategii Polskiej Grupy Energetycznej – nie pozostawiają złudzeń: w obecnych realiach rynkowych inwestycje w kopalnie węgla brunatnego nie mogą się udać. Tym bardziej zastanawia deklaracja wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, że budowa przez PGE odkrywki węgla Złoczew jest niezagrożona. – W rządowej strategii dla węgla brunatnego odkrywka Złoczew jest uwzględniona. Ona wiąże rząd, Ministerstwo Energii i PGE. Nikt jak dotąd nie wystąpił o korektę tego programu – zapewnił Tobiszowski.

Niespójny przekaz
Strategia dla węgla brunatnego została przyjęta przez rząd w czerwcu 2018 r. Jednak już pod koniec ubiegłego roku resort energii przedstawił inne koncepcje rozwoju energetyki, w których nowych odkrywek nie uwzględnił. W ministerialnym projekcie polityki energetycznej państwa zaznaczono, że w Polsce dokończona zostanie eksploatacja otwartych złóż węgla brunatnego, ale w zagospodarowaniu kolejnych kluczową rolę odegra rozwój nowych technologii. Surowiec ten emituje bowiem najwięcej CO2 spośród wszystkich paliw. Prognoza resortu zakłada, że udział tego surowca w produkcji energii elektrycznej gwałtownie spadnie – z 33 proc. w 2020 r. do zaledwie 5 proc. w roku 2040.

Z kolei w przesłanym w styczniu 2019 r. do Brukseli planie na rzecz energii i klimatu resort wprost przyznał, że budowa nowych odkrywek nie okazuje się konkurencyjna wobec innych źródeł, takich jak energia jądrowa, odnawialna czy oparta na gazie.
Deklaracje wiceministra energii o budowie kopalni spotkały się z krytyką ekologów. – Wypowiedzi ministra Tobiszowskiego to zaklinanie rzeczywistości. Pamiętajmy, że inwestor – koncern PGE, poinformował swoich akcjonariuszy, że odkrywka Złoczew powstanie tylko, jeśli uda się dokonać zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. A szanse na to są zerowe, co tak naprawdę zamyka rozmowę o tym, czy kopalnia powstanie – przekonuje Leszek Pazderski, ekspert ds. polityki energetycznej Greenpeace Polska. – Ministerstwo Energii powinno przestać zwodzić społeczeństwo, a PGE powinna się skupić na strategicznych działaniach, takich jak wygaszanie węgla i inwestycje w odnawialne źródła energii – dodaje.

Procedury trwają
Bez nowej kopalni odkrywkowej węgiel dla Elektrowni Bełchatów skończy się już w połowie lat 30. Resort energii w styczniu przedstawił nawet alternatywny plan dla tej siłowni – budowę w tym miejscu elektrowni jądrowej. To atom, według ministerialnych planów, ma zastąpić węgiel brunatny, z którego dziś Polska wytwarza jedną trzecią energii elektrycznej.
Sama PGE jak dotąd nie podjęła strategicznej decyzji o budowie kopalni Złoczew. W swoich dokumentach zaznaczyła natomiast, że inwestycja ta jest uzależniona od spełnienia się kilku warunków, w tym uwzględnienia węgla brunatnego w krajowej strategii energetycznej, zapewnienia finansowania (według analityków inwestycja może pochłonąć 10–15 mld zł), a także wdrożenia rozwiązań zapewniających przewidywalność ekonomiczną tego typu projektów, które muszą być zaakceptowane przez Unię Europejską. Przygotowaniem koncepcji tych rozwiązań ma się zająć rząd.

Przedstawiciele PGE w oficjalnych wypowiedziach utrzymują jednak, że nie rezygnują ze Złoczewa. Obecnie spółka stara się o koncesję wydobywczą na to złoże. – Mamy przy tym kilka drobnych i większych kłopotów z organizacjami typu Greenpeace, które nam w tym przeszkadzają – stwierdził Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych.
Inwestycje w węgiel brunatny to tylko jedna z kilku opcji strategicznych planowanych przez PGE. Kolejne to budowa elektrowni jądrowej i farm wiatrowych na morzu. Istotne nakłady pochłoną też planowane inwestycje w sektorze ciepłowniczym. Poza tym PGE ma też uczestniczyć w finansowaniu budowy bloku na węgiel kamienny w Elektrowni Ostrołęka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Białoruś zabiera sobie ropę z rurociągu „Przyjaźń”

Białoruskim rafineriom kończy się ropa do przerobu. Mińsk ogłosił, że na ich potrzeby zaczyna ...

Większa moc z morza nieco później

Polityka energetyczna rodzi się w bólach. Niespodziewanie do łask powróciły wiatraki na Bałtyku. Ciut ...

Ceny paliw ciągle w dół

W tym roku przeciętny kierowca w Polsce może zaoszczędzić na zakupie oleju napędowego lub benzyny kilkaset ...

Najbardziej zyskowna firma świata? Nie jest z USA

Jej czysty zysk jest większy aniżeli to, co łącznie zarobiły w minionym roku amerykańskie ...

Nie będzie kolejnych podwyżek cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zgodził się na kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla ...

Czarny PR Polski

Nasze lobby węglowe ma się świetnie, rozpoczyna nawet ekspansję na Zachód. Ambasador polskiego czarnego ...