Mniej ropy z OPEC+ także w przyszłym roku

Adobe Stock

Po długich i dramatycznych rozmowach, które omal nie zakończyły się fiaskiem, eksporterzy ropy z porozumienia OPEC+ ustalili zasady sprzedaży na 2021 r. Zadecydował strach przed ropą łupkową z USA.

Od stycznia sojusz OPEC + zwiększy wydobycie o 500 tys. baryłek dziennie, a następnie co miesiąc będzie weryfikował kwotę – taką decyzję podjęli ministrowie dwudziestu członków porozumienia o redukcji wydobycia, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją.

Kwoty każdego uczestnika OPEC+ pozostaną takie same – przy czym Rosja będzie mogła zwiększyć produkcję o 125 tys. baryłek dziennie – powiedział szef resortu energii Aleksander Nowak, cytowany przez finanz.ru.

Światowe zapotrzebowanie na ropę jest obecnie o 9 milionów baryłek dziennie mniejsze od popytu sprzed kryzysu pandemicznego. Codzienne dostawy z OPEC + niemal całkowicie to rekompensują: sojusz pompuje o 7,7 miliona baryłek ropy dziennie mniej.

Siedziba OPEC w Wiedniu/Bloomberg

– Pierwotny plan zakładał zwiększenie produkcji od stycznia o 2 mln baryłek dziennie, ale taki krok byłby „niebezpieczny” dla rynku – przyznał Nowak.

Arabia Saudyjska zaproponowała powstrzymanie się od nowych dostaw i utrzymanie obecnych kwot do końca marca 2021 r, ale sprzeciw pojawił się ze strony Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W czwartek rosyjski minister odbył zamknięte spotkanie z szefami największych rosyjskich koncernów naftowych. Zdecydowano na nim, by zawalczyć o choćby stopniowe zwiększenie produkcji.

Jednak negocjacje stały w miejscu. W ciągu ostatnich trzech dni nie udało się zbliżyć stanowisk. Ostateczne negocjacje, pierwotnie zaplanowane na 1 grudnia, były dwukrotnie odkładane, a kiedy już się rozpoczęły, prawie przerodziły się w skandal. Minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaliz bin Salman, odmówił przewodniczenia konferencji, pozostawiając Nowaka – drugiego współprzewodniczącego samego z problemem.

Wtedy Rosję wsparły Zjednoczone Emiraty Arabskie i, jak podają źródła Kommiersanta, jednym z argumentów było to, że wzrost cen ropy powyżej 50 dolarów za baryłkę pozwoliłby amerykańskim firmom łupkowym na zabezpieczenie finansowe części ich produkcji i przyspieszenie powrotu na rynek.

Magazyny ropy na terenie rafinerii Saudi Aramco w Ras Tanura, Arabia Saudyjska/Bloomberg

I tak ustalono, że od stycznia 2021 r łączna kwota redukcji wydobycia ropy przez OPEC + zmniejszy się z 7,7 mln baryłek do 7,2 mln baryłek dziennie. W przyszłości sojusz planuje powstrzymać się od gwałtownych ruchów, zwiększając wydobycie nie więcej niż o 0,5 mln baryłek dziennie.

– Ta decyzja to ustępstwo ze strony krajów, które opowiadały się za wzrostem produkcji – zauważa Dmitrij Marinczenko z Fitch. Podkreśla jednak, że wzrost jest nieznaczny w porównaniu z ilością, która pojawiłyby się na rynku, gdyby kraje przestrzegały kwot określonych w kwietniowym porozumieniu. „O ile popyt nie załamie się z powodu dalszego zaostrzania obecnych środków kwarantanny, rynek prawdopodobnie pozostanie w stanie deficytu, co powinno wspierać ceny” – uważa analityk Fitch.

– Chociaż OPEC + nie mógł obejść się bez dramatycznych zakrętów, to nie mieli tam innego wyjścia, jak kontynuować porozumienie, ocenił w Bloomberg TV, Francisco Blanche, szef działu badań rynków surowcowych w Bank of America. Ropa marki europejskiej Brent podrożała w listopadzie o 24 proc. i zbliża się do 50 dol za baryłkę. OPEC + „nie chce, aby ceny były znacznie wyższe od obecnych”, ponieważ „obawia się, że rynek nie przetrwa powrotu ropy łupkowej” – mówi Blanche.

W piątek rano rynki zareagowały wzrostami na ustalenia OPEC+. Ceny wszystkich marek ropy poszły w górę, podobnie jak akcje spółek naftowych. Brent zyskała 1,95 proc. i kosztowała 49,66 dol/baryłka a amerykańska WTI – 46,41 dol. (+1,69 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiśniewski: blokowanie wiatraków jest szkodliwe

Energia z wiatru na lądzie jest najtańszym źródłem energii dostępnym na rynku Przyjęcie w 1992 ...

Będą zmiany w zarządzie JSW

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Elektrownie mogą napalić drewnem Na drewno ...

Tauron wzmacnia dział badań

Na początku roku wystartowało centralne laboratorium Tauronu. Tym samym firmy zakończyła proces konsolidacja jednostek, ...

Nowe wyzwanie środowiskowe dla obiektów energetycznych

Konkluzja BAT, czyli koncepcja najlepszych dostępnych technik zakłada, że europejskie instalacje przemysłowe będą niejako ...

Węgiel pod ostrzałem

USA znalazły się w izolacji. To ostrzeżenie dla wielkich trucicieli, takich jak Polska. „Batalię ...

PGNiG wyznaczy nową cenę skupu

Pod koniec listopada walne zgromadzenie zdecyduje po jakiej cenie spółka nabędzie kolejne walory własne. ...