Wielka armada z ropą z USA dla Azji

The tanker Maria, left, sails out of the Port of Corpus Christi after discharging crude oil at the Citgo refinery in Corpus Christi, Texas, U.S/Bloomberg

To dopiero jest widok. Dwadzieścia jednostek wielkości dwóch boisk piłkarskich każda, płynie z amerykańską ropą do odbiorców w Azji. Tamtejszy rynek coraz szybciej odbudowuje się po pandemii.

Kraje azjatyckie zwiększają produkcję przemysłową i potrzebują coraz więcej ropy. Wobec ograniczonego wydobycia grupy OPEC + Azjaci kupili surowiec od Stanów Zjednoczonych, dowiedziała się agencja Bloomberg.

Obecnie do krajów azjatyckich płynie do 20 tankowców z amerykańską ropą. Większość z nich to supertankowce, które mogą pomieścić do 2 milionów baryłek surowca. Statki te zostały wyczarterowane przez różne firmy. W szczególności przez Unipec – spółkę zależną największego chińskiego koncernu rafineryjnego Sinopec Group.

Wydobycie ropy w Teksasie/Bloomberg

Ropa z USA, a dokładniej z terminali w Zatoce Meksykańskiej, jest spodziewana nie tylko w Chinach, ale też w Korei Południowej i Singapurze.

Wielkość dostaw do krajów azjatyckich przekracza 26,7 mln baryłek.Według Bloomberga taki napływ ropy do Azji tłumaczy się gwałtownym ożywieniem gospodarek krajów tego regionu. Tutaj produkcja rośnie szybciej niż ma to miejsce w innych regionach świata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie

Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. ...

Gazprom zwiększa inwestycje w gazociągi

Więcej na gazociągi do Chin, Turcji i Niemiec planuje wydać w tym roku rosyjski ...

Orlen zaktualizował strategię

Płocki koncern chce w latach 2019-2020 osiągać średnioroczny zysk EBITDA na poziomie 10,3 mld ...

Pływające elektrownie wiatrowe w Portugalii

U wybrzeży Portugalii powstanie druga w Europie instalacja pływających elektrowni wiatrowych. Francuska Engie (dawniej ...

Serinus Energy mniej wydobywa

Ubiegły rok przyniósł grupie dalszy spadek ilości surowców pozyskiwanych z własnych złóż. W tym ...

Borys Johnson rezygnuje z gazu łupkowego

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził moratorium na wydobycie gazu metodą szczelinowania. Wyspy coraz mocniej zależą ...