Zagraniczne rafinerie wstrzymują pracę

Bloomeber

Na całym świecie staje produkcja w zakładach petrochemicznych. Powodem jest gwałtowny spadek zamówień na produkty naftowe i gwałtowne ich potanienie. Ceny paliw na stacjach dawno nie były tak niskie. Dynamika spadku cen w Polsce jest najwyższa od co najmniej 14 lat.

 

„W piątek ogłoszone zostało wstrzymanie pracy rafinerii w Indiach oraz w wielu krajach europejskich. Włoska API czasowo zatrzyma pracę swoich zakładów petrochemicznych w Ankonie. Ich moc przerobowa to 85 tys. baryłek na dobę. W Indiach największe rafinerie Indian Oil Corp i Mangalore Refinery and Petrochemicals także poinformowały o sytuacji spowodowanej przez siłę wyższą (koronawirus-red)” – pisze agencja Reuters.

Oil storage tanks stand at the Valero Energy Corp. St. Charles Refinery at night in Norco, Louisiana, U.S., on Thursday, Feb. 8, 2018. U.S./Bloomberg

Te zakłady, które wciąż pracują, znacznie ograniczają produkcję. Amerykański gigant ExxonMobile zmniejszył przerób w swoich zakładach Baton Rouge (USA). W niektórych rafineriach Wielkiej Brytanii i Niemiec również produkcja została zredukowana do malejących potrzeb rynku. Tak samo planuje postąpić francuska spółka-córka ExxonMobile. Na razie nie ma informacji o redukcjach produkcji w rafineriach w Polsce.

Zmniejszony popyt na benzyny, olej napędowy i opałowy, smary i inne produkty naftowe idzie w parze ze spadkiem popytu na sam surowiec – ropę. Według ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej popyt spaść może w drugim kwartale o 20 mln baryłek dziennie, a magazyny ropy lada dzień się zapełnią pod korek.

Wszystko to za sprawą pandemii i wojny cenowej między głównymi producentami ropy. Jest już ponad 634 tys. zarażonych na świecie, ponad 30 tysięcy ofiar, gospodarki z coraz większą liczbą zamykanych sektorów. W tym czasie kraje OPEC+ (porozumienie o zamrożeniu wydobycia, które utworzyło w 2016 roku 26 największych eksporterów ropy i które w wyniku postawy Rosji, przestało istnieć na początku marca) od 1 kwietnia znoszą wszystkie ograniczenia na pompowanie ropy. To wszystko doprowadziło do ponad dwukrotnego spadku cen ropy od początku roku.

Drivers fill their cars at a TNK-BP (Tyumen Oil Company and British Petroleum) gas station near Donetsk, Ukraine, on Frdiay, July 14, 2006.
Photographer: Mark H. Milstein/ Bloomberg News.

Dobra strona tej sytuacji to taniejące coraz szybciej paliwa, także w Polsce. Jak informuje portal e-petrol.pl w ciągu ostatniego tygodnia benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 22 grosze, a olej napędowy o 25 groszy na litrze. Tak wysokiej dynamiki spadku cen na stacjach analitycy e-petrol.pl nie notowali jeszcze nigdy w historii ich cotygodniowych notowań detalicznych cen paliw. A robią to od 2006 roku. Prognozy są dla kierowców i firm transportowych jeszcze lepsze. Analitycy spodziewają się, że na polskich stacjach ceny w kwietniu spadną poniżej 4 zł/l.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stacje paliw więcej zarobią

Większe wpływy ma przynieść nie tylko sprzedaż oleju napędowego czy benzyn, ale przede wszystkim ...

Biden nie popuści Nord Stream 2

Nowy amerykański prezydent uznaje nowy gazociąg Gazpromu za „zły pomysł” i chce nie dopuścić ...

High expectations related to COP24

Two weeks in Katowice will be a time of intensive dialogue. At the same ...

Więcej atomu w Czechach

Koncern CEZ rozbuduje elektrownię atomową w Dukowanach o dwa nowe reaktory. To już decyzja ...

Amerykanie największym wygranym OPEC+

Na zamrożeniu wydobycia ropy najwięcej zyskali ci, którzy w nim nie wzięli udziału. Przede ...

Jest pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika w gazoporcie

Realizacja drugiego etapu rozbudowy terminalu w Świnoujściu umożliwi uruchomienie nowych usług i zwiększy zdolności ...