Rosja ma niewyobrażalnie dużo ropy, gazu i diamentów

Bloomberg

Pod największym terytorialnie państwem świata spoczywa prawdziwe eldorado warte dziś od 1,56 do 5,5 bln dol. Sama ropa warta jest tyle, ile wynosi 72 proc. PKB Rosji.

Kreml ponownie oszacował wartość surowców naturalnych zalegających na terenie Rosji. Łącznie na koniec 2018 r jest to blisko 100 bln rubli (1,56 bln dol.), poinformowała ministerstwo zasobów naturalnych i ekologii. Jak zwraca uwagę gazeta RBK w ciągu ostatnich dwóch lat wartość rosyjskich surowców niemal się podwoiła.

Czytaj także: Rosja będzie krajem bez ropy

Resort wyjaśnia, że ocenie są poddane jedynie złoża, których zasoby zostały potwierdzone, a licencja na ich wydobycie wydana. Z opublikowanych danych wynika, że główne bogactwo Rosji stanowi ropa naftowa – ich wartość Kreml ocenił na 74,5 bln rubli. (1,07 bln dol. tj 71,7 proc. PKB kraju).

Zastanawia, że w porównaniu z oceną sprzed dwóch lat wartość zasobów ropy zwiększyła się o 88 proc. Resort nie wyjaśnia skąd taki skok.

Metodologia obliczeń uwzględnia potencjalne  dochody związane z eksploatacją złóż dostępnych komercyjnie.

Z obliczeń wynika, że koszty własne wydobycia baryłki ropy w Rosji to dziś 15,5 dol. „Kraj stopniowo przechodzi do wykorzystania coraz trudniejszych do eksploatacji a więc droższych złóż (m.in. pod dnem arktycznych mórz -red). Koszty będą więc rosły. Jeżeli wczoraj i dziś 25 dol kosztu na baryłkę to wystarczy do rentowności i rozwoju, to jutro przy cenie ropy 60-70 dol./baryłka, może się okazać niewystarczające – zwraca uwagę wiceminister energetyki Paweł Sorokin dla gazety Wiedomosti.

Jeżeli chodzi o gaz ziemny, to zasoby Rosji (drugie na świecie) warte są 14,11 bln rubli (220 mld dol.). złoża węgiel – 1,85 bln rubli, rudy żelaza 1,24 bln rubli, złota 0,61 bln rubli a diamentów 0,55 bln rubli.

Czytaj także: Polska – węglowa nadzieja Rosji

Koncern BP – największy autorytet w ocenie zasobów ropy i gazu na świecie jest bardziej optymistyczny, co do wielkości rosyjskich surowców aniżeli sami Rosjanie. BP ocenił zasoby ropy w Rosji na 14,6 mld ton (o 48 proc. więcej niż ministerstwo zasobów naturalnych), a gazu na 38,9 bln m3 (2,6 raza więcej).

Także Bank Światowy wyżej ocenia rosyjskie eldorado. Ropa, gaz węgiel, metale i minerały warte są, zdaniem banku, 5,5 bln dol., z czego ropa – 3,4 bln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czynniki zewnętrzne nie sprzyjają PKN Orlen

Niższe marże i niezakończone prace remontowe po pożarze mają negatywny wpływ na wyniki koncernu. ...

PGNiG chce mieć silniejszą pozycję na rynku gazu

Zarząd stawia m.in. na nowe gazociągi, handel LNG i stabilne wyniki. Za najważniejszy tegoroczny ...

Wyniki Energi w górę w trzecim kwartale

Wynik EBITDA grupy Energa w trzecim kwartale 2017 roku wyniósł 500 mln zł. To ...

Rosja importuje gaz

W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim powstał terminal LNG i podziemne magazyny na wypadek ...

Regulacje hamują rynek

Branża gazownicza krytykuje przepisy o dywersyfikacji, taryfach i zapasach. Najdłużej i najmocniej krytykowaną regulacją ...

Każdy z nas musi wziąć udział w budowie lepszego świata

Nowe spojrzenie na odpowiedzialność za to, co robię dziś, i wpływ, jaki będzie miał ...