Orlen planuje kolejne inwestycje

Bloomberg

Poza przejęciem Lotosu koncern analizuje kilka projektów energetycznych. Ponadto chce zwiększyć produkcję nawozów.

PKN Orlen pod koniec tego roku lub na początku przyszłego chce złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie połączenia z Lotosem.
– Jego przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z KE – mówi Wiesław Protasewicz, członek zarządu PKN Orlen.
Dodaje, że trwają też analizy różnych możliwości przeprowadzenia połączenia w sposób najbardziej efektywny według koncepcji określonej w liście intencyjnym podpisanym z resortem energii. Zakłada on, że płocki koncern przejmie od Skarbu Państwa udziały w gdańskiej firmie.

Orlen jest też w trakcie przygotowywania aktualizacji strategii. Zmiany mogą dotyczyć zwłaszcza obszaru energetyki. Koncern już ogłosił przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

O wiele więcej może kosztować ewentualna budowa elektrowni atomowej w Polsce. Od pewnego czasu Orlen prowadzi w tym zakresie wstępne analizy. – Żadne decyzje o naszym zaangażowaniu w projekt nuklearny nie zapadły. Będzie ona uzależniona od ram prawnych i finansowych, które dopiero zostaną określone – twierdzi Protasewicz.

Wśród nowych projektów będzie rozbudowa instalacji do produkcji nawozów sztucznych w zależnym Anwilu. We Włocławku powstaną do 2020 r. linie produkcyjne o wartości ok. 0,7 mld zł, dzięki którym moce produkcyjne wzrosną o ok. 40 proc. Spółka nie obawia się braku popytu na tego typu produkty.

W I kwartale grupa Orlen, pomimo wzrostu przychodów o 1,6 proc., zanotowała spadek zysku netto aż o połowę. To głównie efekt spadku marż rafineryjnych. Ich negatywny wpływ częściowo udało się skompensować wzrostem produkcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aramco pozyskał więcej z debiutu

Saudyjski gigant naftowy wykorzystał opcję dodatkowej alokacji akcji w ramach pierwotnej oferty publicznej (IPO): ...

PKN Orlen importuje ropę z Nigerii

Do płockiej rafinerii ma wkrótce trafić około 130 tys. ton surowca z Afryki Zachodniej. ...

PGNiG chce zarabiać głównie na wydobyciu

Firma planuje wydać 2,3 mld zł na poszukiwania i eksploatację złóż. W tym roku ...

CEZ prognozuje niższą EBITDA w 2017 r. Będzie dywidenda za 2016 r.

33 czeskich koron (CZK) na akcję – taką dywidendę proponuje zarząd CEZ akcjonariuszom. Na ...

Putin ogłosił nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Obrona monopolu Gazpromu zagranicą i przeciwdziałanie dyskryminacji rosyjskich koncernów energetycznych na świecie, to główne ...

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...