Orlen planuje kolejne inwestycje

Bloomberg

Poza przejęciem Lotosu koncern analizuje kilka projektów energetycznych. Ponadto chce zwiększyć produkcję nawozów.

PKN Orlen pod koniec tego roku lub na początku przyszłego chce złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie połączenia z Lotosem.
– Jego przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z KE – mówi Wiesław Protasewicz, członek zarządu PKN Orlen.
Dodaje, że trwają też analizy różnych możliwości przeprowadzenia połączenia w sposób najbardziej efektywny według koncepcji określonej w liście intencyjnym podpisanym z resortem energii. Zakłada on, że płocki koncern przejmie od Skarbu Państwa udziały w gdańskiej firmie.

Orlen jest też w trakcie przygotowywania aktualizacji strategii. Zmiany mogą dotyczyć zwłaszcza obszaru energetyki. Koncern już ogłosił przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

O wiele więcej może kosztować ewentualna budowa elektrowni atomowej w Polsce. Od pewnego czasu Orlen prowadzi w tym zakresie wstępne analizy. – Żadne decyzje o naszym zaangażowaniu w projekt nuklearny nie zapadły. Będzie ona uzależniona od ram prawnych i finansowych, które dopiero zostaną określone – twierdzi Protasewicz.

Wśród nowych projektów będzie rozbudowa instalacji do produkcji nawozów sztucznych w zależnym Anwilu. We Włocławku powstaną do 2020 r. linie produkcyjne o wartości ok. 0,7 mld zł, dzięki którym moce produkcyjne wzrosną o ok. 40 proc. Spółka nie obawia się braku popytu na tego typu produkty.

W I kwartale grupa Orlen, pomimo wzrostu przychodów o 1,6 proc., zanotowała spadek zysku netto aż o połowę. To głównie efekt spadku marż rafineryjnych. Ich negatywny wpływ częściowo udało się skompensować wzrostem produkcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Akcjonariusze Energi i Enei bez nagrody

Zarządy dwóch energetycznych spółek podjęły decyzję o niewypłacaniu dywidendy akcjonariuszom. Energa przeznaczy cały ubiegłoroczny ...

PE popiera nowe krajowe pułapy zanieczyszczeń

Parlament Europejski poparł w środę zaproponowane przez KE bardziej restrykcyjne krajowe limity poziomów sześciu ...

Putin zapłaci za Nord Stream-2

Prezydent Rosji zapowiedział, że w wypadku amerykańskich sankcji przeciwko zachodnim uczestnikom rozbudowy gazociągu północnego, Rosjanie ...

Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła ...

Gaz z Litwy popłynie na Łotwę

Nie ma już przeszkód, by gaz z Litwy trafił na rynek sąsiada. Chciał to ...

Energetyka: podstawowe paliwo to węgiel

Polityka energetyczna Polski będzie realizowana według scenariusza zrównoważonego. Przewiduje on, że w perspektywie połowy ...