Orlen planuje kolejne inwestycje

Bloomberg

Poza przejęciem Lotosu koncern analizuje kilka projektów energetycznych. Ponadto chce zwiększyć produkcję nawozów.

PKN Orlen pod koniec tego roku lub na początku przyszłego chce złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie połączenia z Lotosem.
– Jego przygotowanie jest bardzo pracochłonne. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z KE – mówi Wiesław Protasewicz, członek zarządu PKN Orlen.
Dodaje, że trwają też analizy różnych możliwości przeprowadzenia połączenia w sposób najbardziej efektywny według koncepcji określonej w liście intencyjnym podpisanym z resortem energii. Zakłada on, że płocki koncern przejmie od Skarbu Państwa udziały w gdańskiej firmie.

Orlen jest też w trakcie przygotowywania aktualizacji strategii. Zmiany mogą dotyczyć zwłaszcza obszaru energetyki. Koncern już ogłosił przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

O wiele więcej może kosztować ewentualna budowa elektrowni atomowej w Polsce. Od pewnego czasu Orlen prowadzi w tym zakresie wstępne analizy. – Żadne decyzje o naszym zaangażowaniu w projekt nuklearny nie zapadły. Będzie ona uzależniona od ram prawnych i finansowych, które dopiero zostaną określone – twierdzi Protasewicz.

Wśród nowych projektów będzie rozbudowa instalacji do produkcji nawozów sztucznych w zależnym Anwilu. We Włocławku powstaną do 2020 r. linie produkcyjne o wartości ok. 0,7 mld zł, dzięki którym moce produkcyjne wzrosną o ok. 40 proc. Spółka nie obawia się braku popytu na tego typu produkty.

W I kwartale grupa Orlen, pomimo wzrostu przychodów o 1,6 proc., zanotowała spadek zysku netto aż o połowę. To głównie efekt spadku marż rafineryjnych. Ich negatywny wpływ częściowo udało się skompensować wzrostem produkcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobre ceny ropy dla OPEC i Rosji

Iranowi do zbilansowania budżetu wystarczy ropa po 55 dolarów baryłka (db); Rosji po 69 ...

Nowe Opole rośnie, ale to nie wystarczy

PSE nie będą miały wystarczającej rezerwy mocy może już nawet w 2020 roku. Wszystko ...

Polska zwiększyła zakupy ropy z Rosji!

W tym roku Rosja sprzedała za granicę najmniej ropy od trzech lat. To pochodna ...

Enea przeznaczy zyski na Ostrołękę

Poznańska spółka w tym roku nie wypłaci dywidendy. Chce to zrobić później. Ubiegłoroczny zarobek ...

PKN Orlen ma nową strategię

Koncern chce w latach 2017-2018 inwestować 5,4 mld zł rocznie, głównie w instalacje rafineryjne, ...

Projekty Gaz Systemu na unijnej liście priorytetów

Wśród projektów mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej po raz kolejny znalazły się strategiczne ...