Chińska ofensywa Gazpromu

Fotolia

Rosyjski koncern zbuduje w Chinach podziemne magazyny gazu. Będą też inne inwestycje.

W poniedziałek Chiny odwiedzi Władimir Putin w towarzystwie licznej świty urzędników i przedsiębiorców. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller już zapowiedział podpisanie w Pekinie licznych porozumień z chińskimi partnerami.

– Podczas wizyty prezydenta Putina w Chinach w czasie forum „Jeden szlak-jedna droga”, zakończymy szereg prowadzony negocjacji i podpiszemy nowe dokumenty. Będą to porozumienia dotyczące gazociągu Siła Syberii: trzy kontrakty na badania geologiczno-technologiczne, budowę podziemnych zbiorników gazu dla Chin a także memorandum o współpracy – podał Miller w telewizji Russia 24.

Szef Gazpromu zapewnił, że najdroższa inwestycja w dziejach koncernu – gazociąg „Siła Syberii” do Chin, posuwa się „z wyprzedzeniem harmonogramu”.

– Obecnie mamy już gotową trasę na długości 1800 km, już ponad 740 km jest w ziemi, a 1000 km rur zostało zespawanych w jedną nitkę – wyjaśnił Miller. W ostatni czwartek na granicy rosyjsko-chińskiej zostało otwarte przejście umożliwiające pociągnięcie gazociągu nad graniczą rzeką Amur.

O ten kontrakt Gazprom zabiegał ponad dekadę. W końcu 2014 r podpisano umowę miedzy Rosjanami a chińskim CNPC. Umowa opiewa na 30 lat i 456 mld dol. i zakłada dostawy 38 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie. Długość trasy ze złóż w północnej Jakucji wynosi 3200 km przez niezwykle trudne geologicznie (wieczną zmarzlinę, bagna, wielkie rzeki), bezludne obszary Syberii.

Koszt całkowity (wraz z uruchomieniem wydobycia ze złóż) zakładano w momencie podpisania kontraktu na 50-71 mld dol.. Chiny zgodzili się sfinansować tylko 100 km rur – odgałęzienia do swojej granic. Nie chcieli też udzielić Gazpromowi kredytu kupieckiego ani zapłacić awansem.

Początek wydobycie gazu ze złoża Czajanda zaplanowano na 2018 r, ale dwa lata temu Gazprom przesunął termin o rok – na 2019. Cały gazociąg ma być gotowy na przełomie 2019/2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Wspólna oferta na polskie aktywa EDF

PGE, Enea, Energa oraz PGNiG Termika złożyły ofertę wstępną na zakup akcji i udziałów ...

Internet rzeczy, 5G nie tylko w komórkach: sporo nauki przed nami

Przybywa miast ze strategiami rozwoju uwzględniającymi innowacyjne rozwiązania Bezpłatny hot spot z wi-fi, np. w postaci ...

Bardzo drogi polski prąd

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. ...

Szansa dla wiatraków

Resort energii pracuje nad zasadami rozdzielania wsparcia dla odnawialnych źródeł w przyszłym roku. Prawdopodobnie ...

PiS chce unieważnienia sprzedaży PKP Energetyki

PiS wystąpił do sądu o unieważnienie sprzedaży PKP Energetyki – podało Radio Zet. Została ...

Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z ...