Shell lobbuje za Nord Stream-2

Bloomberg

Holenderski gigant paliwowy przekonuje, że rozbudowa gazociągu z Rosji do Niemiec pod dnie Bałtyku wzmocni… bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty.

– Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt jest powiązany z szeregiem politycznych zagadnień. Ale jako Shell nie wykonujemy żadnych politycznych projektów, ale ekonomiczne. Wierzymy, że gaz jest potrzebny Europie i wierzymy w konkurencję. Dlatego bierzemy udział w realizacji tego projektu – tłumaczył Olivier Lazar prezes Shell w Rosji, podczas forum International Petroleum Week, podała agencja TASS.

Prezes jest przekonany, że Nord Stream-2 będzie realizowany bez względu na dyskusje polityczne. Lazar uważa, że rozbudowa gazociągu jest potrzebna, ze względu na rosnący popyt na gaz i spadające wydobycie własne. Lazar dodał, że gazociąg, którym na rynek Unii dotrze więcej gazu z Rosji, będzie „pomagał we wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Na początku lutego Komisja Europejska (dyrekcja ds. energii) zapowiedziała, że realizacji projektu może napotkać na trudności, jeżeli nie będzie zgodna z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego. Chodzi tu szczególnie o część podmorską gazociągu.

Rosyjski projekt forsowany przez Gazprom i jego zachodnich sojuszników (Shell, niemieckie E,On i BASF/Wintershall oraz austriacki OMV), skutecznie podzielił Unię. Przeciwko rozbudowie wystąpiło z listem do KE osiem państw w tym Polska oraz Ukraina. Premier Arsienij Jaceniuk nazwał projekt wyłącznie politycznym. Ostatnio niemiecki wicekanclerz zapowiedział, że zgody na rozbudowę nie będzie, dopóki nie będzie akceptacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mogą Ci się również spodobać

Czeska spółka córka Orlenu wstrzymała produkcję paliw

Czeski Unipetrol, który w 63 proc. należy do PKN Orlen, wstrzymał w niedzielę całkowicie ...

PGE nieco podniosła szacunkowy zysk półrocza

Polska Grupa Energetyczna podniosła szacunek zysku EBITDA za I półrocze 2018 r. o 98 ...

Kuwejt walczy z wypływem ropy

Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł ...

Deklaracja Sasina podgrzała notowania energetyki

Notowania spółek energetycznych wystrzeliły w górę po informacji, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pozytywnie oceniło ...

Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. ...

Polenergia zbuduje most Ukraina- Unia

Polska firma weszła w skład konsorcjum, które planuje udział w budowie mostu energetycznego z ...