Akcje PGNiG mogą jeszcze stracić

Bloomberg

W ocenie specjalistów ING Securities akcje PGNiG są przewartościowane. Dlatego rekomendują sprzedaż papierów gazowego koncernu wyceniając je na 4,40 zł, w porównaniu do 5,60 w listopadowej rekomendacji.

W trakcie czwartkowej sesji akcje spółki były wyceniane na giełdzie po około 4,90 zł. W ocenie autorów rekomendacji, pomimo założeń wyższych taryf i oczekiwań łagodnej redukcji kosztów stałych, niższe prognozowane ceny ropy Brent oraz gazu naturalnego obciążą to w pewnym stopniu wyniki spółki w 2016 r. – Obniżamy też nasze szacunki EBITDA w 2017 roku o 9 proc.

Długoterminowe założenia cen ropy i gazu stosowane do obliczenia wartości końcowej spółki również redukujemy odpowiednio o 9 proc. i 15 proc., co jeszcze bardziej zaniża wycenę DCF. Głównym czynnikiem obniżającym prognozy zysków (i cenę docelową) jest segment obrotu i magazynowania (gdzie spadki cen gazu pomniejszą zyski z produkcji własnej), a w mniejszym stopniu segment wydobywczo-produkcyjny – przewidują analitycy brokera.

Eksperci podkreślają, że w bardzo bliskiej przyszłości zarząd będzie się starał sfinalizować akwizycję w sektorze wydobywczo-produkcyjnym (w zakresie 100-200 mln euro). – Naszym zdaniem ustanawia to pewne negatywne ryzyko informacyjne (biorąc pod uwagę negatywną reakcję rynku na ogłoszoną wcześniej przez PKN Orlen akwizycję w sektorze wydobywczo-produkcyjnym, jak również słabe wyniki przeprowadzonych wcześniej akwizycji) – oceniają.

Zaktualizowana prognoza analityków ING Securities zakłada, że w 2015 roku PGNiG wypracuje 2,7 mld zł zysku netto przy 36,1 mld zł przychodów. W 2016 roku spodziewany jest spadek zysku do poziomu 2,3 mld zł, a przychodów do 30,6 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdy gasną światła w fabrykach, elektrownie liczą straty

Spadek zużycia prądu na skutek zamrożenia gospodarki to cios w spółki energetyczne i węglowe. ...

Jak wykorzystać boom na energetykę słoneczną

Polska gospodarka mogłaby skorzystać na nakręcającej się koniunkturze na rynku paneli słonecznych. Warunkiem jest ...

Będą podwyżki energii w 2017 roku

Do połowy grudnia poznamy nowe stawki na przesył i sprzedaż prądu. Część dostawców chce ...

Folwark zwany Gazprom

Największy bank Rosji przygotował raport miażdżąco krytyczny dla zagranicznych inwestycji Gazpromu. Koncern stał się prywatnym ...

Boliwia będzie eksportować gaz

Po odkryciu nowych złóż gazu, Boliwia na go dość, by sprzedawać za granicę. Pierwsi ...

Stacje paliw płacą podwójnie

Kilkaset firm handlujących benzyną i dieslem musi ponieść koszty już raz opłaconych koncesji. Od ...