Akcje PGNiG mogą jeszcze stracić

Bloomberg

W ocenie specjalistów ING Securities akcje PGNiG są przewartościowane. Dlatego rekomendują sprzedaż papierów gazowego koncernu wyceniając je na 4,40 zł, w porównaniu do 5,60 w listopadowej rekomendacji.

W trakcie czwartkowej sesji akcje spółki były wyceniane na giełdzie po około 4,90 zł. W ocenie autorów rekomendacji, pomimo założeń wyższych taryf i oczekiwań łagodnej redukcji kosztów stałych, niższe prognozowane ceny ropy Brent oraz gazu naturalnego obciążą to w pewnym stopniu wyniki spółki w 2016 r. – Obniżamy też nasze szacunki EBITDA w 2017 roku o 9 proc.

Długoterminowe założenia cen ropy i gazu stosowane do obliczenia wartości końcowej spółki również redukujemy odpowiednio o 9 proc. i 15 proc., co jeszcze bardziej zaniża wycenę DCF. Głównym czynnikiem obniżającym prognozy zysków (i cenę docelową) jest segment obrotu i magazynowania (gdzie spadki cen gazu pomniejszą zyski z produkcji własnej), a w mniejszym stopniu segment wydobywczo-produkcyjny – przewidują analitycy brokera.

Eksperci podkreślają, że w bardzo bliskiej przyszłości zarząd będzie się starał sfinalizować akwizycję w sektorze wydobywczo-produkcyjnym (w zakresie 100-200 mln euro). – Naszym zdaniem ustanawia to pewne negatywne ryzyko informacyjne (biorąc pod uwagę negatywną reakcję rynku na ogłoszoną wcześniej przez PKN Orlen akwizycję w sektorze wydobywczo-produkcyjnym, jak również słabe wyniki przeprowadzonych wcześniej akwizycji) – oceniają.

Zaktualizowana prognoza analityków ING Securities zakłada, że w 2015 roku PGNiG wypracuje 2,7 mld zł zysku netto przy 36,1 mld zł przychodów. W 2016 roku spodziewany jest spadek zysku do poziomu 2,3 mld zł, a przychodów do 30,6 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazpromowi brakuje gazu

Koncern przerwał nagle sprzedaż gazu na międzynarodowej giełdzie surowcowo-towarowej w St. Petersburgu. Dochodzenie wszczęła antymonopolowa ...

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Idą drożyzna i spowolnienie

Splot negatywnych czynników wpływających na zwiększenie kosztów przedsiębiorstw niestety narasta. W przyszłym roku firmy ...

Putin: Będziemy współdziałać z OPEC

Prezydent Rosji jest zdania, że jeżeli dojdzie do przedłużenia decyzji o zamrożeniu wydobycia ropy, ...

Nowoczesna: w 2050 r. energetyka Polski bez węgla i atomu

Nowoczesna zaprezentowała swój projekt polityki energetycznej państwa. Partia deklaruje, że jej celem jest zapewnienie ...

Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego ...