Irański gaz dla Europy

Bloomberg

Teheran jest gotowy sprzedawać swój gaz na europejskim rynku i w tym celu zbudować gazociąg.

Nie Rosja, ale Iran posiada największe zasoby gazu ziemnego na świecie, przypomniał Azizola Ramezani dyrektor ds kontaktów międzynarodowych NIGC (National Iranian Gas Company). Irański gaz jest dużo dostępniejszy aniżeli sięganie w głąb syberyjskiej wiecznej zmarzliny, co przekłada się na niższe koszty wydobycia i konkurencyjną cenę. Według Azizola Ramezani możliwa jest budowa gazociągu z Iranu do Europy.

– Mamy obowiązek zwiększyć nasz udział na tym rynku, wykorzystując nowoczesne technologie. Dziś choć nasze zasoby gazowe to ok. 34 bln m3, to moce produkcyjne wynoszą ok. 200 mld m3 gazu rocznie -dodał, cytuje agencja Unian.

Irańczyk podkreślił, że głównymi rynkami dla irańskiego gazu są największe kraje regionu – Indie i Chiny. Aby skutecznie tam konkurować swoim gazem i ropą, Iran potrzebuje zagranicznych inwestycji. Zainteresowanie jest coraz większe, w miarę jak zbliża się termin całkowitego zdjęcia sankcji na eksport surowców energetycznych. Oczekiwane to jest w I kw. 2016 r. Najbardziej zainteresowane są inwestowanie w Iranie koncerny z Niemiec, Włoch, USA i Rosji. Te ostatnie (m.in. Rosatom i Łukoil) są obecne na tym rynku od lat. Iran zaczął też kupować w Rosji rury do rurociągów i gazociągów, m.in. w koncernie Severstal. Rosjanie spotykają się w Iranie z rosnącą konkurencją koncernów zachodnich i azjatyckich. Urządzenia i technologie dla irańskiej metalurgii dostarczają już nieniecki SMS Demag AG, niemiecko-fiński Lurgi/Outotec, włoskie Danieli ? Tenova oraz chińskie China Metallurgical Group i Zhengzhou Taida Mining and Metallurgical Equipment.

Według planów z 2009/2010 r Iran miał być jednym z głównych źródeł gazu dla gazociągu Nabucco – europejskiej inwestycji omijającej Rosję.

Mogą Ci się również spodobać

Możemy wydać na wsparcie odnawialnych źródeł 40 mld zł z błogosławieństwem Unii

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia rozwoju zielonych elektrowni. Jego szacowana wartość to 40 ...

Aresztowana ropa z Wenezueli

Koncerny z USA, Kanady i Rosji przejmują zagraniczne zapasy ropy wenezuelskiego państwowego koncernu PDVSA. ...

Rosja wyciąga rękę z gazem

Nowa umowa na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę musi być zgodna z prawem ...

USA walczą o tron z czarnego złota

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. ...

Wyniki kwartalne Tauronu lepsze, ale dzięki rozwiązaniu rezerw

Tauron zanotował wyższe wyniki w I kwartale 2017 r. wobec analogicznego okresu ub.r. Przychody ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...