Irański gaz dla Europy

Bloomberg

Teheran jest gotowy sprzedawać swój gaz na europejskim rynku i w tym celu zbudować gazociąg.

Nie Rosja, ale Iran posiada największe zasoby gazu ziemnego na świecie, przypomniał Azizola Ramezani dyrektor ds kontaktów międzynarodowych NIGC (National Iranian Gas Company). Irański gaz jest dużo dostępniejszy aniżeli sięganie w głąb syberyjskiej wiecznej zmarzliny, co przekłada się na niższe koszty wydobycia i konkurencyjną cenę. Według Azizola Ramezani możliwa jest budowa gazociągu z Iranu do Europy.

– Mamy obowiązek zwiększyć nasz udział na tym rynku, wykorzystując nowoczesne technologie. Dziś choć nasze zasoby gazowe to ok. 34 bln m3, to moce produkcyjne wynoszą ok. 200 mld m3 gazu rocznie -dodał, cytuje agencja Unian.

Irańczyk podkreślił, że głównymi rynkami dla irańskiego gazu są największe kraje regionu – Indie i Chiny. Aby skutecznie tam konkurować swoim gazem i ropą, Iran potrzebuje zagranicznych inwestycji. Zainteresowanie jest coraz większe, w miarę jak zbliża się termin całkowitego zdjęcia sankcji na eksport surowców energetycznych. Oczekiwane to jest w I kw. 2016 r. Najbardziej zainteresowane są inwestowanie w Iranie koncerny z Niemiec, Włoch, USA i Rosji. Te ostatnie (m.in. Rosatom i Łukoil) są obecne na tym rynku od lat. Iran zaczął też kupować w Rosji rury do rurociągów i gazociągów, m.in. w koncernie Severstal. Rosjanie spotykają się w Iranie z rosnącą konkurencją koncernów zachodnich i azjatyckich. Urządzenia i technologie dla irańskiej metalurgii dostarczają już nieniecki SMS Demag AG, niemiecko-fiński Lurgi/Outotec, włoskie Danieli ? Tenova oraz chińskie China Metallurgical Group i Zhengzhou Taida Mining and Metallurgical Equipment.

Według planów z 2009/2010 r Iran miał być jednym z głównych źródeł gazu dla gazociągu Nabucco – europejskiej inwestycji omijającej Rosję.

Mogą Ci się również spodobać

Oto cena czystego powietrza

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., ...

Iran miesza w ropie

Od rana tanieje ropa, bo Iran znów zmienił zdanie i nie ma zamiaru zamrażać ...

PKN Orlen partnerem Williamsa

Koncern został oficjalnym partnerem brytyjskiego zespołu Formuły 1. Dzięki temu logotyp Orlenu znajdzie się ...

Lech Kaczyński patronem gazoportu

Terminal LNG w Świnoujściu otrzymał dziś, w dniu urodzin Lecha Kaczyńskiego, imię tragicznie zmarłego ...

PGE ma kredyt z EBI na 2 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dwie umowy kredytowe na łączną kwotę ...

Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA

Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 ...