Mróz zamraża Ukrainę

Fotorzepa, Iwona Trusewicz IT Iwona Trusewicz

Utrzymujące się od Nowego Roku na Ukrainie temperatury bliskie -20 st C zatrzymują ruch pociągów i zwiększają zużycie gazu.

Kijów wygląda pięknie – słoneczny, cały w śniegu i świątecznych ozdobach. Prawosławne Boże Narodzenie tuż tuż (5-6 stycznia); w stolicy Ukrainy odbywają się świąteczne jarmarki; można tam kupić prezenty ręcznej roboty; spróbować grzanego wina z owocami; pierników, ciastek, ciepłych pierożków wszelkiej maści; szaszłyków i konfitur. Chętnych nie brakuje, bowiem od Nowego Roku w stolicy i kraju utrzymują się bardzo niskie temperatury -18, -20 st C.

W poniedziałek ukraińskie koleje podały, że z powodu mrozów na stacji Szepietowka w obwodzie chmielnickim stanął ekspres klasy Intercity+ z Lwowa do Kijowa. Pasażerowie przesiedli się do pociągu produkcji koreańskiej Hyundai Rotem.

Mrozy spowodowały też podwojenie zapotrzebowania na gaz. Ukr trans gaz poinformował, że dobory pobór gazu z podziemnych magazynów zwiększył się dwukrotnie do 125 mln m3. Zasoby zbiorników od 26 grudnia do 2 stycznia zmniejszyły się o blisko 5 proc. do 13,75 mld m3.

Jednocześnie Ukraina zwiększyła import gazu ze Słowacji o 12,6 proc. do 18,9 mln m3 na dobę. W tym roku Kijów chce kupić za granicą gaz po 207-208 dol./1000 m3. Rosjanie są gotowi sprzedawać Ukraincom swój surowiec po 212 dol. Wcześniej Gazprom upierał się przy cenie 230 dol., ale wobec zdecydowanej postawy Neftiegazu, obniżył cenę.

W domach w Kijowie mieszkańcy nie odczuwają niskiej temperatury na zewnątrz. Dostawy ciepłej wody i co przebiegają normalnie. Gazu też nikomu nie brak, pod warunkiem że płaci rachunki. Problemem starego budownictwa (z okresu socjalizmu) jest brak ocieplenia budynków, zły stan rur dostarczających media; stare okna i drzwi, które przepuszczają chłód. Termoizolacja to na razie temat przyszłości na Ukrainie. Dużo się o tym mówi, a mało robi. Kraj traci więc ogromne ilości ciepła, które uciekają przez szpary w oknach i nieszczelne, pordzewiałe rury.

Kolejny problem Kijowa to śmieci; brak segregacji odpadów, recyklingu i wykorzystania ich w spalarniach. W ciągu dwóch dni nowego roku służby oczyszczania miasta wywiozły 16 tys. m3 śmieci czyli dwa pociągi towarowe. Przy oczyszczaniu ulic i chodników z lodu i śniegu pracuje stale blisko 300 pojazdów.

Mogą Ci się również spodobać

Porozumienie w Tauron Wydobycie. Górnicy dostaną 1000 zł

Tym razem dobito targu – w czwartek podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi ze spółki ...

Gazprom wraca na Arktykę

Po pięciu latach od objęcia sankcjami, Gazprom wykonał pierwszy krok do powrotu do wydobycia na ...

Krainy tanich i drogich paliw

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie – Kazachowie. Amerykanie tankują taniej niż ...

Kopalnie ciągną w dół dostawców

Największa spółka węglowa już zapowiedziała zamrożenie niektórych inwestycji. Dla firm pracujących dla kopalń oznacza ...

Trudna sytuacja na rynku energii. Premie w ZE PAK wstrzymane

Zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (ZE PAK), kontrolowanego przez biznesmena Zygmunta ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...