Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

Bloomberg

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski zainteresowane firmy będą składać ostateczne oferty na rezerwację mocy przesyłowych.

Gaz-System i Energinet, odpowiednio operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, uruchamiają drugą fazę procedury open season dla gazociągu Baltic Pipe. Umożliwi ona zainteresowanym firmom zgłaszanie zapotrzebowania na transport błękitnego paliwa ze złóż zlokalizowanych w Norwegii do Danii i Polski oraz pozostałych krajów naszego regionu.

Gaz-System przypomina, że zakończona 25 lipca pierwsza faza procedury open season potwierdziła zainteresowanie rynku realizacją tej inwestycji poprzez zgłoszenie wystarczającego popytu na przesył surowca. Operatorzy nie podali jednak, na jaki wolumen zgłoszono wówczas zapotrzebowanie, kto konkretnie je zgłosił, ani nawet ile podmiotów.

Gaz-System zapewnia jednie, że pozytywny wynik pierwszej fazy zadecydował o uruchomieniu przez obu operatorów kolejnego etapu open season. Celem drugiej fazy jest ostateczne zadeklarowanie przez uczestników rynku wolumenu rezerwowanej przepustowości, a następnie zawarcie umów przesyłowych na okres do 15 lat gazowych.

W ramach drugiej fazy open season uczestnicy rynku zainteresowani korzystaniem z przepustowości projektowanego połączenia powinni dokonać rejestracji w terminie od 5 września do 3 października tego roku oraz złożyć do obu operatorów ostateczną ofertę najpóźniej do 31 października. Następnie, po przeprowadzeniu oceny otrzymanych ofert i dokonaniu alokacji przepustowości, każdy z operatorów przeprowadzi test ekonomiczny. Pozytywne wyniki umożliwią zawarcie z uczestnikami rynku umów przesyłowych.

Baltic Pipe ma mieć przepustowość wynoszącą 10 mld m sześc. rocznie. Spośród polskich firm prawdopodobnie tylko PGNiG wzięło udział w pierwszej fazie open season.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom: pożyczka z Chin sygnałem uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. ...

Za drogi gaz z Gazpromu

Brak chętnych na gaz, który Gazprom wystawił na swoją pierwszą w historii aukcję elektroniczną. ...

Black Red White chce poprawić rentowność

Jeden z potentatów rynku meblowego – firma Black Red White pracuje nad poprawą efektywności ...

UE wspiera kolejny projekt Gaz-Systemu

Spółka wybuduje w woj. dolnośląskim kolejny gazociąg, tym razem o długości 33 km. Chce ...

Nord Stream-2 szuka pieniędzy

Należąca do Gazpromu spółka rozbudowując gazociąg północny potrzebuje około 6 mld euro na dokończenie ...

Bruksela: Polska nie musi notyfikować ustawy o energii

– Jeżeli Polska oceni, że nowa ustawa nie wiąże się z pomocą państwa, wówczas ...