Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

Bloomberg

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski zainteresowane firmy będą składać ostateczne oferty na rezerwację mocy przesyłowych.

Gaz-System i Energinet, odpowiednio operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, uruchamiają drugą fazę procedury open season dla gazociągu Baltic Pipe. Umożliwi ona zainteresowanym firmom zgłaszanie zapotrzebowania na transport błękitnego paliwa ze złóż zlokalizowanych w Norwegii do Danii i Polski oraz pozostałych krajów naszego regionu.

Gaz-System przypomina, że zakończona 25 lipca pierwsza faza procedury open season potwierdziła zainteresowanie rynku realizacją tej inwestycji poprzez zgłoszenie wystarczającego popytu na przesył surowca. Operatorzy nie podali jednak, na jaki wolumen zgłoszono wówczas zapotrzebowanie, kto konkretnie je zgłosił, ani nawet ile podmiotów.

Gaz-System zapewnia jednie, że pozytywny wynik pierwszej fazy zadecydował o uruchomieniu przez obu operatorów kolejnego etapu open season. Celem drugiej fazy jest ostateczne zadeklarowanie przez uczestników rynku wolumenu rezerwowanej przepustowości, a następnie zawarcie umów przesyłowych na okres do 15 lat gazowych.

W ramach drugiej fazy open season uczestnicy rynku zainteresowani korzystaniem z przepustowości projektowanego połączenia powinni dokonać rejestracji w terminie od 5 września do 3 października tego roku oraz złożyć do obu operatorów ostateczną ofertę najpóźniej do 31 października. Następnie, po przeprowadzeniu oceny otrzymanych ofert i dokonaniu alokacji przepustowości, każdy z operatorów przeprowadzi test ekonomiczny. Pozytywne wyniki umożliwią zawarcie z uczestnikami rynku umów przesyłowych.

Baltic Pipe ma mieć przepustowość wynoszącą 10 mld m sześc. rocznie. Spośród polskich firm prawdopodobnie tylko PGNiG wzięło udział w pierwszej fazie open season.

Mogą Ci się również spodobać

Jak zmniejszyć rolę węgla w produkcji energii

Konieczność stworzenia długofalowej strategii jest dziś postulatem różnych środowisk. Mimo to przyszły miks energetyczny ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

NIK: Polska zapłaci za zastój zielonej energetyki nawet 8 mld zł

Polska nie osiągnie 15-proc. celu udziału energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu do ...

W Polsce działa coraz więcej stacji paliw

Wzrost gospodarczy, wprowadzone regulacje i dynamiczny rozwój oferty to najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi branży. ...

Ropa z Iranu dotarła do Europy

Pierwszy tankowiec w irańską ropą zacumował w europejskim porcie. Odbiorcą jest rafineria z Hiszpanii. ...

MAE: pandemia zmniejszy inwestycje w energetyce

Światowe inwestycje w sektorze energetyki zmaleją w 2020 r. o 20 proc. czyli o ...