Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

Bloomberg

Rozpoczął się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy – kompleksowej analizy stanu i możliwości przechowywania gazu w podziemnych magazynach Ukrainy. To największy tego typu system w Europie.

O rozpoczęciu realizacji projektu poinformował w poniedziałek Naftogaz: „Projekt będzie realizowało konsorcjum. W jego skład wszedł jeden z liderów światowego doradztwa, francuski operator magazynów gazu – Storengy oraz międzynarodowa kancelaria prawna CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang”.

Storengy to spółka zależna koncernu Engie, od 60 lat projektuje i buduje zbiorniki gazu, ma ich 21 we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech w sumie na 12,2 mld m3. Kancelaria ma siedzibę w Londynie i specjalizuje się w obsłudze prawnej sektora energetycznego, ma 71 biur w 40 krajach.

Projekt finansuje Komisja Europejska. Celem jest opracowanie stabilnego mechanizmu efektywnego wykorzystania ukraińskich magazynów gazu na potrzeby rynku europejskiego i krajowego.

W analizie ma się znaleźć prognoza popytu na usług magazynowania gazu w ciągu najbliższych 20 lat oraz ocena możliwości Ukrainy na rynku tego typu usług. „Na bazie otrzymanych wyników zostanie opracowane kilka scenariuszy optymalnego wykorzystania podziemnych magazynów”.

Konsorcjum przeanalizuje m.in. które z podziemnych zbiorników są niezbędne dla zapewnienia płynnej pracy ukraińskich magistrali.

Ukraińskie magazyny mogą pomieścić do 31 mld m3 gazu. W ostatnich latach były zapełnione średnio w połowie. Stan na dziś to blisko 13 mld m3. Kijów chce by z magazynów korzystały zachodnie firmy, chcą sprzedawać swój gaz w naszej części Europy.

Mogą Ci się również spodobać

Ponowna korekta prognoz CEZ – teraz w dół

Czeski koncern energetyczny obniżył prognozę zysku EBITDA w całym 2017 roku do 52 mld ...

Huty KGHM w programie Copper Mark

Huta Miedzi Głogów i Huta Miedzi Legnica przystąpiły do prestiżowego programu Copper Mark – ...

Gawęda: do ostatniej grudy węgla

Kopalnie w Polsce mogą być zamykane o ile skończy się złoże, albo gdy warunki ...

Spółki energetyczne chcą dwucyfrowych podwyżek

Spółki energetyczne poprosiły o dwucyfrowe podwyżki taryfy na energię. Regulator rynku energii dostał już ...

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...