Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

Bloomberg

Rozpoczął się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy – kompleksowej analizy stanu i możliwości przechowywania gazu w podziemnych magazynach Ukrainy. To największy tego typu system w Europie.

O rozpoczęciu realizacji projektu poinformował w poniedziałek Naftogaz: „Projekt będzie realizowało konsorcjum. W jego skład wszedł jeden z liderów światowego doradztwa, francuski operator magazynów gazu – Storengy oraz międzynarodowa kancelaria prawna CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang”.

Storengy to spółka zależna koncernu Engie, od 60 lat projektuje i buduje zbiorniki gazu, ma ich 21 we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech w sumie na 12,2 mld m3. Kancelaria ma siedzibę w Londynie i specjalizuje się w obsłudze prawnej sektora energetycznego, ma 71 biur w 40 krajach.

Projekt finansuje Komisja Europejska. Celem jest opracowanie stabilnego mechanizmu efektywnego wykorzystania ukraińskich magazynów gazu na potrzeby rynku europejskiego i krajowego.

W analizie ma się znaleźć prognoza popytu na usług magazynowania gazu w ciągu najbliższych 20 lat oraz ocena możliwości Ukrainy na rynku tego typu usług. „Na bazie otrzymanych wyników zostanie opracowane kilka scenariuszy optymalnego wykorzystania podziemnych magazynów”.

Konsorcjum przeanalizuje m.in. które z podziemnych zbiorników są niezbędne dla zapewnienia płynnej pracy ukraińskich magistrali.

Ukraińskie magazyny mogą pomieścić do 31 mld m3 gazu. W ostatnich latach były zapełnione średnio w połowie. Stan na dziś to blisko 13 mld m3. Kijów chce by z magazynów korzystały zachodnie firmy, chcą sprzedawać swój gaz w naszej części Europy.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańska ropa pojawi się na globalnym rynku

To kolejna poważna zmiana na globalnym rynku ropy naftowej. W Sylwestra port w teksaskim ...

Wysycha źródło dochodów Daesh

Terroryści z Państwa Islamskiego stracili w ciągu dwóch ostatnich lat 90 proc. dochodów ze ...

Francuzi kupią ropę z Iranu

Total jest pierwszym unijnym klientem Teheranu po zdjęciu zachodnich sankcji. Francuzi kupią irańską ropę. ...

Sezon aukcji na OZE w pełni

Po pierwszej turze aukcji OZE, dotyczącej instalacji już istniejących, w tym tygodniu dobiegnie końca ...

Gazprom traci cierpliwość

Rosjanie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że Dania nie da im zgody na przejście ...

Lotos rusza z Projektem EFRA

Gdański koncern aktem wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. ...