Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Fotorzepa, Piotr Wittman

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski nie jest wpuszczany do polskiego systemu – dowiedziała się PAP nieoficjalnie.

Jak mówi proszący o zachowanie anonimowości informator, od pewnego czasu „jest problem z jakością rosyjskiego paliwa. Jest ona zbyt niska, by wpuścić go do naszego sytemu”. Według informatora, takie rzeczy się zdarzają, ale – jak dodał – „nie przez tak długi okres czasu”.

Gaz-System: Wstrzymanie odbioru gazu z Gazociągu Jamalskiego na rewersie z Niemiec do Polski

Gaz-System nie może odbierać paliwa do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) na Gazociągu Jamalskim w związku ze złą jakością gazu ziemnego – poinformowała w środowym komunikacie spółka.

„Obecnie gaz nie spełnia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego (IRiESP). GAZ-SYSTEM wstrzymał odbiór gazu w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 r. od godz. 6.00. Ograniczenie zdolności przesyłowej w punkcie PWP planowane jest do 23 czerwca 2017 r. do godziny 6.00. W przypadku zmiany tego terminu GAZ-SYSTEM będzie aktualizował Pilne Komunikaty Rynkowe w tej sprawie” – czytamy w komunikacie.

Spółka w komunikacie dodaje, że „za prawidłowe parametry jakościowe gazu odpowiada dostawca wprowadzający gaz do krajowego systemu przesyłowego”.

Gaz-System informuje też, że wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie ma wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez spółkę.

„Klienci przesyłający gaz przez punkt PWP, w tym między innymi korzystający z usługi wirtualnego rewersu w Mallnow, zostali powiadomieni o ograniczeniu zdolności przesyłowej” – dodaje komunikat.

Punkt, na którym wstrzymano dostawę to rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski.

Gazociąg Jamalski

Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie niepokój wśród górników

Przemysł węglowy pilnie potrzebuje strategii, by wyrwać się z dołka, do którego stacza się ...

Gazowce atrakcją turystyczną Świnoujścia

Za kilka tygodni w świnoujskim gazoporcie zacumuje pierwszy gazowiec. Statki tego typu, które będą ...

Ukraina: tranzyt gazu jest tańszy

Operator gazowy w Kijowie zapewnia, że przesył surowca przez Ukrainę jest bardziej opłacalny i ...

Prezes PGNiG Serwis podaje się do dymisji

Tomasz Hryniewicz, prezes PGNiG Serwis podał się do dymisji. Jego rezygnacja zbiegła się z ...

Gazprom grozi Danii

Nord Stream-2 wciąż czeka na zgodę Danii na przejście gazociągu przez duńskie wody. Gazprom ...

Bajki Łukoilu na do widzenia

Polskę opuszcza jedyny znaczący rosyjski inwestor. Prezes Łukoilu tłumaczył to „poważnymi antyrosyjskimi nastrojami”. To ...