PGNiG i Orlen dowiercili się do gazu

Bloomberg

W okolicach Środy Wielkopolskiej koncerny odkryły wspólnie nowe złoże błękitnego paliwa. Wkrótce ma rozpocząć się wydobycie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu, wraz z grupą PKN Orlen, nowego złoża gazu ziemnego. Dokonano tego w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H oraz poprzez zastosowanie nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym. W efekcie uzyskano znaczący przypływ błękitnego paliwa z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec). Wielkości przepływu gazu spółki nie podały.

Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska. Jego głębokość to ponad 3650 m, a całkowita długość to 4500 m, w tym ponad 400 metrów stanowi odcinek poziomy wiercony w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne. To może oznaczać, że z odwiertu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie.

– Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. W jego ocenie, dzięki dokonanemu odkryciu, możliwe są kolejne odkrycia na terenie koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska.

Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w grupie PKN Orlen. PGNiG na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, a płocki koncern posiada pozostałych 49 proc. udziałów. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez oba podmioty złóż: Radlin, Lisewo oraz Winna Góra.

Mogą Ci się również spodobać

Skarb Państwa szykuje zmiany w radzie Orlenu

Zwołane na 24 stycznia 2017 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen, które ma ...

OPEC znów podzielony

Przed każdą konferencją OPEC pojawiają się wypowiedzi, których celem jest podbicie cen ropy. Tym ...

PKP Energetyka spiera się o dostawy prądu

Coraz więcej jest spornych spraw między podmiotami handlującymi energią. Winne są spadające hurtowe ceny. ...

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PSE S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej i ...

Kamczatka dostanie terminal LNG

To wspólna inwestycja rosyjsko-japońska. Terminal morski ma zaopatrywać w rosyjski gaz rynek Azji i ...

Zmiana sprzedawcy energii:mniej chętnych

W maju wyraźnie ubyło chętnych, by zmienić sprzedawcę energii – wynika z najnowszego monitoringu ...