PGNiG i Orlen dowiercili się do gazu

Bloomberg

W okolicach Środy Wielkopolskiej koncerny odkryły wspólnie nowe złoże błękitnego paliwa. Wkrótce ma rozpocząć się wydobycie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu, wraz z grupą PKN Orlen, nowego złoża gazu ziemnego. Dokonano tego w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H oraz poprzez zastosowanie nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym. W efekcie uzyskano znaczący przypływ błękitnego paliwa z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec). Wielkości przepływu gazu spółki nie podały.

Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska. Jego głębokość to ponad 3650 m, a całkowita długość to 4500 m, w tym ponad 400 metrów stanowi odcinek poziomy wiercony w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne. To może oznaczać, że z odwiertu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie.

– Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. W jego ocenie, dzięki dokonanemu odkryciu, możliwe są kolejne odkrycia na terenie koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska.

Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w grupie PKN Orlen. PGNiG na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, a płocki koncern posiada pozostałych 49 proc. udziałów. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez oba podmioty złóż: Radlin, Lisewo oraz Winna Góra.

Mogą Ci się również spodobać

IRENA podnosi poprzeczkę

Udział zielonych źródeł w zużyciu energii może przekroczyć w Polsce 25 proc. w 2030 ...

Rosneft stracił na wartości 40 procent

W poniedziałek i wtorek rano wartość rosyjskich koncernów energetycznych zmniejszyła się średnio o ponad ...

Internet napędzany OZE

Do 2017 r. Google całkowicie przestawi się na energię odnawialną. Amerykański koncern internetowy zapowiada, ...

#RZECZoBIZNESIE: Władysław Mielczarski: Węgiel nadal będzie najważniejszy

Polska energetyka nadal będzie oparta głównie na węglu – kamiennym i brunatnym – uważa ...

Szykujmy się na droższy prąd w gniazdkach

Największe koncerny energetyczne złożyły w URE wnioski o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych w ...

Orlen planuje kolejne inwestycje

Poza przejęciem Lotosu koncern analizuje kilka projektów energetycznych. Ponadto chce zwiększyć produkcję nawozów. PKN ...