PGNiG i Orlen dowiercili się do gazu

Bloomberg

W okolicach Środy Wielkopolskiej koncerny odkryły wspólnie nowe złoże błękitnego paliwa. Wkrótce ma rozpocząć się wydobycie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu, wraz z grupą PKN Orlen, nowego złoża gazu ziemnego. Dokonano tego w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H oraz poprzez zastosowanie nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym. W efekcie uzyskano znaczący przypływ błękitnego paliwa z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec). Wielkości przepływu gazu spółki nie podały.

Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska. Jego głębokość to ponad 3650 m, a całkowita długość to 4500 m, w tym ponad 400 metrów stanowi odcinek poziomy wiercony w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne. To może oznaczać, że z odwiertu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie.

– Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. W jego ocenie, dzięki dokonanemu odkryciu, możliwe są kolejne odkrycia na terenie koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska.

Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w grupie PKN Orlen. PGNiG na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, a płocki koncern posiada pozostałych 49 proc. udziałów. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez oba podmioty złóż: Radlin, Lisewo oraz Winna Góra.

Mogą Ci się również spodobać

Pomorska Energa walczy z wiatrakami o miliardy

Ponad 2 mld zł z tytułu przyszłych zobowiązań płynących z długoterminowych umów na zielone ...

Statoil nie znalazł gazu na Morzu Barentsa

Statoil szukał gazu i ropy na obszarze Korpfjell na Morzu Barentsa. Norweska spółka liczyła ...

Gerhard Schröder dalej na posadzie w Rosneft

Arabowie, Rosjanie, Amerykanie i Niemcy, a na czele były kanclerz Niemiec tworzą nową radę ...

PGNiG ma zgodę na nabycie złoża

Koncern stał się właścicielem ponad 42 proc. udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha. Dzięki ...

Europie może zabraknąć gazu z Rosji?

Kraje Europy Zachodniej i Środkowej kupują tyle rosyjskiego gazu, jakby to była zima. Surowca ...

Ponad miliard zysku w PGE w III kwartale

PGE pokazał dobre wyniki. Zysk netto największej energetycznej grupy sięgnął w trzecim kwartale 2015 ...