Fiten po pierwszym kwartale na plusie

Bloomberg

Zajmująca się handlem energią oraz gazem ziemnym spółka Fiten zanotowała lepsze wyniki w i kwartale 2016 r.

Przychody spółki w minionym kwartale wyniosły 121,4 mln zł, co oznacza wzrost na poziomie 36 proc. Fiten zakończył ten okres 0,6 mln zł nad kreską w porównaniu z 14 tys. zł zysku netto w I kwartale 2015 r.

Jak wyjaśnia zarząd spółki, wpływ na odnotowane wzrosty miały dużo lepsze wyniki w obszarze sprzedaży energii oraz gazu dla odbiorców biznesowych. Segment sprzedaży energii elektrycznej wygenerował 48,5 mln zł (wzrost o 127 proc. rdr), zaś rozpoczęta w marcu ubiegłego roku sprzedaż błękitnego paliwa przyniosła 16,5 mln zł.

Był to pierwszy okres, w którym łączny udział sprzedaży energii i gazu dla biznesu odpowiadał za ponad połowę przychodów Fiten. Do tej pory spółka większość przychodów generowała na rynkach hurtowych. – Sytuacja ta dobrze rokuje na przyszłość. W nadchodzących kwartałach spodziewamy się dalszego wzrostu znaczenia obu segmentów w naszej działalności, a także stopniowego wzrostu wyników finansowych, przede wszystkim w oparciu o stale rosnące portfele podpisanych umów na dostawy energii i gazu – skomentował Roman Pluszczew, prezes Fiten.

W ujęciu skonsolidowanym grupa wypracowała w I kwartale 2016 r. dodatni wynik na wszystkich poziomach rachunku. Jej czysty zarobek wyniósł 182,5 tys. zł, czyli o 800 tys. więcej względem straty wykazanej I kwartale 2015 r.

Rezultaty nadal są obciążone kosztami działalności spółki zależnej GreenAgro, odpowiedzialnej za produkcję i sprzedaż pelletu drzewnego. W minionym kwartale przychody segmentu wzrosły o 10 proc. rdr. O 33 proc. rdr spadły zaś koszty wytworzenia pelletu, co było efektem rozpoczętej w ub.r. optymalizacji kosztowej. W związku z systematyczną redukcją kosztów produkcji, zarząd oczekuje stopniowego wzrostu efektywności podmiotu GreenAgro w kolejnych okresach.

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie zarobki blokują przedłużenie kontraktu

Rząd Ukrainy nie przedłuży kontraktu z obecnym prezesem Naftogazu. Premier nie zgadza się na ...

PKN Orlen myśli o reaktywacji marki CPN?

PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN i prowadzenie pod historycznym logo stacji na warszawskiej ...

Gazprom sobie nie żałuje

W państwowym rosyjskim koncernie w pierwszym kwartale władze podwoiły sobie zarobki. 17 członków zarządu ...

Atak na tankowce zaniepokoił rynek naftowy

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 ...

Ropa w USA drożeje – pomaga OPEC i francuskie wybory

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o 0,7 proc. Pomaga ...

Serinus czeka na nowe urządzenia

Aby spółka mogła rozpocząć komercyjne wydobycie gazu w Rumunii potrzebuje dwóch modułów, które właśnie ...