Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Bloomberg

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV.

Umowa ma być wsparciem pozycji lobbingowej dla projektu rozbudowy podmorskiego gazociągu dostarczającego gaz do Europy – Gazociągu Północnego.

Rosyjski koncern Gazprom chce ominąć Ukrainę, główną trasę rosyjskiego gazu do Europy, rozbudowując sieć podmorskich gazociągów, przede wszystkim Gazociągu Północnego biegnącego pod Bałtykiem do Niemiec. Tym planom przeciwna jest Bruksela.

Aleksiej Miller, prezes Gazpromu, powiedział podczas podpisywania umowy, że budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego, który ma podwoić przepustowość istniejącego gazociągu do 110 miliardów metrów sześciennych, zostanie zakończona przed końcem 2019 roku.

Projekt popierają koncerny energetyczne EON, niemiecki Wintershall, Shell, OMV i Engie.

Przeciwni są natomiast niektórzy europejscy przywódcy. Europa stara się zmniejszyć swoją zależność od dostaw gazu z Rosji w obawie, że eskalacja takich konfliktów ja na wschodniej Ukrainie, Krym czy wprowadzenie sankcji międzynarodowych sprawi, że dostawy gazu z Rosji mogą nie być pewne i ciągłe.

Istniejący Gazociąg Północny nie jest w pełni wykorzystywany z powodu antymonopolowych przepisów w Europie wynikających z trzeciego pakietu energetycznego.

Gazprom upiera się, że druga nitka Gazociągu Północnego jest zgodna z unijnym prawem.

Umowa Gazpromu z OMV została podpisana w St. Petersburgu i obejmuje rosyjskie dostawy ropy do austriackiej firmy. Według agencji Reutera Kreml chce wykorzystać austriacki koncern „do popchnięcia sprawy gazociągu”.

– Liczące już 48 lat partnerstwo z Gazpromem zbudowane jest na solidnych ekonomicznych fundamentach – powiedział Rainer Seele, prezes OMV i dodał, że obecnie podpisana umowa ma służyć zacieśnieniu współpracy. Koncerny podpisały także osobną umowę o współpracy i partnerstwie w zakresie badań i technologii.

Wstępna umowa zamiany aktywów postanawia, że OMV przejmie 24,98 procent obszarów złoża gazu i ropy IV i V Achimow w formacji Urengoj na Syberii.

Prezes Gazpromu poinformował, że koncern spodziewa się w tym roku rekordowo wysokiego eksportu do Europy. W pierwszym kwartale tego roku wzrósł on o 29 procent do 44,4 miliardów metrów sześciennych.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Inwestorzy chcą wyjaśnień od Tauronu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych żąda wyjaśnień od zarządu Tauronu w sprawie kupna kopalni Brzeszcze od ...

Irański gaz dla Europy

Teheran jest gotowy sprzedawać swój gaz na europejskim rynku i w tym celu zbudować ...

Wielka Brytania w gazowych kleszczach Rosji

Minister energetyki Wielkiej Brytanii ostrzegła przed rosnącą zależnością kraju od rosyjskiego gazu. Jeżeli dojdzie ...

Więcej zmian sprzedawcy prądu

W grudniu 2015 r. sprzedawcę prądu zmieniło ponad 13,34 tys. odbiorców indywidualnych – wynika ...

Przyszłość to walka na pakiety

Handlujące prądem i gazem spółki uczą się od telekomów i banków, jak rywalizować o ...