Gaz łupkowy z USA idzie w świat

Bloomberg

Pierwsza partia skroplonego gazu łupkowego trafi z USA do Brazylii. Amerykanie liczą jednak na Europę.

O wysłaniu tankowcem Asia Vision pierwszej partii skroplonego gazu na eksport do Brazylii poinformowała Mag Gentle z firmy Cheniere, podczas odbywającej się w Huston konferencji branży paliwowej CERAWeek. Kupującym jest brazylijski koncern Petrobras, a cena wyeksportowanego gazu jest „rynkowa”.

Po uruchomieniu latem 2015 r. terminalu Sabine Pass w Teksasie Cheniere rozpoczęła eksport nadwyżek gazu wydobytego przez BGGroup. Gentle wyjaśniła, że pierwsze partie gazu łupkowego na eksport zawierają wysokie stężenie etanu więc mogą znaleźć kupców tylko w krajach, w których są możliwości techniczne wykorzystania takiego surowca. Jest to poza Brazylią także Japonia (największy importer gazu skroplonego na świecie – 85 mln t rocznie), Korea Płd, Hiszpania i inne kraje europejskie szczególnie unijne.

Według amerykańskich analityków z firmy Wood Mackenzie Ltd to właśnie Europa jest najbardziej perspektywicznym rynkiem dla eksportu gazu łupkowego z USA. Do 2020 r. eksport na Stary Kontynent może sięgnąć 32 mln ton.

W tym miesiącu pierwszy amerykański gaz ma dostać Litwa. Dwa lata temu Litwini jako pierwsi w Unii podpisali umowę z Cheniere Energy.

Mogą Ci się również spodobać

Szwecja: kraj niezależny od ropy

Wykorzystywana w Szwecji energia pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. A jeszcze 45 lat temu ...

Duńczycy idą na rękę Rosjanom. Zgodzili się na Nord Stream 2

Mimo wcześniejszego milczenia w sprawie przebiegu gazociągu Nord Stream 2, czyli rozszerzenia Gazociągu Północnego, ...

Jak wybrać sprzedawcę gazu dla firm?

Uwolnienie rynku gazu ziemnego w Polsce stworzyło przedsiębiorcom zupełnie nowe możliwości. Od tego momentu ...

Wytwarzanie i wydobycie pogrążyły wyniki Tauronu

W pierwszym kwartale 2016 roku przychody Tauronu spadły o 3 proc. w porównaniu do ...

MAP: Sytuacja w górnictwie jest trudna

W pierwszej kolejności działania restrukturyzacyjne powinny zostać zrealizowane na poziomie spółek górniczych – przekonuje ...

Baranowski złożył rezygnację w MSP. Czas na udział w konkursie na szefa PGE

Premier Beata Szydło przyjęła rezygnację Henryka Baranowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu ...