Gaz łupkowy z USA idzie w świat

Bloomberg

Pierwsza partia skroplonego gazu łupkowego trafi z USA do Brazylii. Amerykanie liczą jednak na Europę.

O wysłaniu tankowcem Asia Vision pierwszej partii skroplonego gazu na eksport do Brazylii poinformowała Mag Gentle z firmy Cheniere, podczas odbywającej się w Huston konferencji branży paliwowej CERAWeek. Kupującym jest brazylijski koncern Petrobras, a cena wyeksportowanego gazu jest „rynkowa”.

Po uruchomieniu latem 2015 r. terminalu Sabine Pass w Teksasie Cheniere rozpoczęła eksport nadwyżek gazu wydobytego przez BGGroup. Gentle wyjaśniła, że pierwsze partie gazu łupkowego na eksport zawierają wysokie stężenie etanu więc mogą znaleźć kupców tylko w krajach, w których są możliwości techniczne wykorzystania takiego surowca. Jest to poza Brazylią także Japonia (największy importer gazu skroplonego na świecie – 85 mln t rocznie), Korea Płd, Hiszpania i inne kraje europejskie szczególnie unijne.

Według amerykańskich analityków z firmy Wood Mackenzie Ltd to właśnie Europa jest najbardziej perspektywicznym rynkiem dla eksportu gazu łupkowego z USA. Do 2020 r. eksport na Stary Kontynent może sięgnąć 32 mln ton.

W tym miesiącu pierwszy amerykański gaz ma dostać Litwa. Dwa lata temu Litwini jako pierwsi w Unii podpisali umowę z Cheniere Energy.

Mogą Ci się również spodobać

Nowi w radzie nadzorczej Energi

Obradujące 7 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi podjęło uchwały wprowadzające zmiany w ...

Rozgrywka o handel energią

Energetycy rozważali scenariusz oderwania TGE od GPW i przyłączenia jej do PSE. To jednak ...

Nowy członek rady nadzorczej PGE

Minister Skarbu Państwa powołał do rady nadzorczej PGE Marka Pastuszkę – poinformowała spółka. „W ...

Trump nie pogrąży kopalń węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Trump nie pogrąży kopalń węgla Wprowadzenie przez ...

Iran celnie trafiony sankcjami USA

W ciągu półtora miesiąca amerykańskie sankcje przyniosły Teheranowi poważne straty. Eksport irańskiej ropy zmniejszył ...

Wydobycie węgla coraz bardziej niebezpieczne

W kopalni Zofiówka trwa poszukiwanie trzech uwięzionych pod ziemią górników. W wyniku sobotniego wstrząsu ...