Oto cena gazu z Rosji

Bloomberg

Europejscy klienci Gazpromu zapłacą w tym roku Rosjanom średnio 167-171 dol. za tysiąc metrów sześciennych gazu. Ale cena może wzrosnąć, bo Gazprom potrzebuje pieniędzy na inwestycje.

Cenę dla odbiorców tzw. dalekiej zagranicy (Unia bez republik bałtyckich, Turcja, Bałkany) podał Michaił Malgin wiceszef departamentu eksportu „Gazpromu eksport”.

– W końcu 2016 r odnotowaliśmy sprzyjające tendencje, które pozwoliły nam na ustalenie ceny średniej dla odbiorców w Europie na ten rok, na poziomie wcześniej planowanym na 2016 r. Będzie to 167-171 dol. za 1000 m3. Mamy też nadzieję, że ta bazowa cena będzie się rozwijać bardziej optymistycznie dla nas w miarę trwania 2017 r. – podkreślił menadżer. Chodzi o wzrost ceny ropy, z którą jest powiązana cena rosyjskiego gazu.

Gazprom musi w tym roku zacząć więcej zarabiać, bo musi sam finansować Nord Stream-2 a miniony rok jest na razie na minusie. Koncern podał wyniki za trzeci kwartał. Przychody spadły o 3 proc. a wskaźnik EBITA aż o 40 proc. w ujęciu kwartalnym. Drugi kwartał pod rząd ujemny był swobodny przepływ pieniężny.

Stąd decyzja koncernu o pozostawieniu tegorocznych inwestycji na poziomie 2016 r. – 1,6 bln rubli (dziś to 30 mln dol.). Nord Stream-2, który Rosjanie muszą finansować sami. Na ten projekt zarezerwowano 110,7 mld rubli. To ok. 1,75 mld euro przy całkowitych kosztach inwestycji szacowanych na 9,9 mld euro (z uwzględnieniem zaciągniętych kredytów). Na Turecki Potok Gazprom przeznaczył w tym roku 42 mld rubli. Najwięcej pochłonie najpilniejsza inwestycja – Siła Syberii – gazociąg do Chin – 159 mld rubli.

Za trzy kwartały 2016 r. czysty dług Gazpromu zwiększył się o 5 proc. do 2,18 bln rubli. Eksperci oczekują dalszego wzrostu zadłużenia.

Mogą Ci się również spodobać

Opancerzony mercedes dla szefa Naftogazu

Po co prezesowi ukraińskiego koncernu gazowo-naftowego ekskluzywna opancerzona limuzyna za ponad 200 tys. dol.? ...

Przypłynie gaz z Kataru

Błękitne paliwo, które w piątek zostanie dostarczone pierwszym statkiem do Świnoujścia, posłuży do rozruchu ...

Ukraina: Krytyczna sytuacja elektrowni atomowych

W 30 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, pracownicy ukraińskich elektrowni atomowych będą protestować w Kijowie. ...

Ukraina zajmuje majątek Gazpromu

Komornik zajął akcje ukraińskiej firmy należącej do Gazpromu. To początek egzekucji prawomocnej kary nałożonej ...

Spółki energetyczne chcą dwucyfrowych podwyżek

Spółki energetyczne poprosiły o dwucyfrowe podwyżki taryfy na energię. Regulator rynku energii dostał już ...

Ekologia wliczona w rachunek za ciepło

Bez ograniczeń i bez względu na cenę – tak elektrociepłownie mają kupować zieloną energię ...