Gaz nie płynie na Krym

Bloomberg

We wtorek Władimir Putin dał sygnał do uruchomienia przesyłu gazu na Krym. Ale gaz do dziś nie popłynął.

Pierwsze dostawy gazu na Krym gazociągiem z Kraju Krasnojarskiego rozpoczną się „w najbliższych dniach”, ogłosiła Swietłana Borodulina minister paliw i energetyki krymskiej administracji, podała agencja Nowosti.

We wtorek z wielką pompą ogłoszono start dostaw gazu z Rosji na zamarzający Krym. Sygnał do uruchomienia gazociągu dał rosyjski prezydent. Gaz z Rosji ma pozwolić na rozpoczęcie budowy dwóch elektrowni niezbędnych dla uzyskania bilansu energetycznego półwyspu. Mają one dać dodatkowe 250 MW. A to z kolei ma stać się „impulsem do rozwoju Krymu” – zapewnił Putin.

Na razie gaz na Krym nie dociera. Władze tłumaczą to pracami rozruchowymi oraz koniecznością wykonania przez firmy budujące gazociąg poleceń nadzoru budowlanego. Okazuje się, że już po oficjalnym starcie, jeszcze wiele jest do poprawienia. Nadzór wytknął wykonawcom naruszenie norm i dokumentacji.

Gazociąg ma 400 km (16 km pod wodą) rur o 700 mm średnicy i łączy Rosję z półwyspem krymskim. Dostarczy gaz do budowanych w Sewastopolu i Symferopolu elektrowni o mocy łącznej 940 MW. bez tych elektrowni Krym ma nieustanne kłopoty z prądem i ogrzewaniem, od kiedy Ukraina odłączyła zasilanie przejętego przez Rosję półwyspu.

Mogą Ci się również spodobać

Sasin: Rekompensaty za podwyżki cen energii nie dla wszystkich

Na rekompensaty za podwyżki cen energii będą mogły liczyć wyłącznie osoby, których zarobki lokują ...

Naftowy renesans na Morzu Północnym

Wydobycie surowca z nowych pól położonych niedaleko Wielkiej Brytanii wzrośnie do najwyższego poziomu od ...

Atom możliwy, ale inaczej sfinansowany

Wkrótce będą gotowe założenia do projektu ustawy o tzw. rynku mocy. Chodzi o wsparcie ...

Ostrołęka i Żerań pokażą trend

Resort energii chce szybko budować kolejne bloki węglowe. Oznacza to duże zlecenia dla firm ...

Bomba, która tyka pod rosyjską Arktyką

W wiecznej zmarzlinie rosyjskiej Arktyki zalegają gigantyczne ilości rozwodnionego metanu. Wzrost temperatury na świecie ...