Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

Bloomberg

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się to na wynik finansowy. Dużo niższe będą obroty, rentowność i zysk netto.

„Trudna koniunktura rynków surowcowych; trwający spadek światowych cen na surowce energetyczne przekładają się na wyniki finansowe koncernów paliwowych, w tym i Gazpromu. Za 2016 r według naszych wstępnych obliczeń, obroty grupy w dolarach mogą się zmniejszyć o ponad 10 proc. Wskaźnik EBITA (zysk przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów i amortyzacji -red) w stosunku do minionego roku może być mniejszy o ponad 30 proc. liczony w dolarach; a o ponad 25 proc. w rublach” – ocenił Andriej Krugłow wiceprezes Gazpromu, podała agencja Prime.

Spadek rentowności (EBITA), to według Rosjan zasługa pogorszenia się koniunktury na rynku ropy i gazu; wzrostu obciążeń podatkowych oraz operacji handlowych (i kosztów z tym związanych) w wyniku konsolidacji biznesu handlowego w Europie. Co do zysku netto, to nie wiadomo nawet jaki będzie. Krugłow wyjaśnił, że duży wpływ na to, będzie mieć zmiana oceny wielkości rezerw oraz „szereg dodatkowych poprawek przy sporządzaniu bilansu roku 2016.

– W obecnych okolicznościach oczekujemy „godziwego wyniku”, ale za wcześnie jest, by dawać tu jakieś konkretne prognozy – dodał menadżer.

Poinformował, że obecnie Gazprom zajmuje się cięciem wydatków, co ma częściowo zrekompensować „negatywny efekt”. Dziś prezes Aleksiej Miller podał, że w 2016 r koncern sprzeda na tzw. daleką zagranicę (Unia bez rep. bałtyckich, Bałkany, Turcja) rekordową ilość ok. 180 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Polsko-ukraińskie gazowe wespół w zespół

Jeżeli powstanie Nord Stream-2, to Ukraina straci rocznie 3 mld dolarów dochodów z tranzytu ...

Gazowe scenariusze awaryjne

PE popiera korzystny dla nas pomysł stworzenia regionalnych planów na wypadek wstrzymania dostaw. Komisja ...

Finlandia dogania słońce

Północ Europy nie jest krainą słońca. Pomimo to udział prądu z solarów w bilansie ...

PGNiG wierci w Pakistanie

Dzięki przeprowadzanym pracom koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie pozyskuje go w Azji ...

Enea prawie 400 mln zł pod kreską w 2015 r.

Po czterech kwartałach 2015 r. grupa zanotowała 398,9 mln zł skonsolidowanej straty netto. Na ...

Ceny prądu nas porażą. Droga energia zatopi firmy

Kolejna dekada upłynie pod znakiem drożejącego prądu. Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, ...