Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

Bloomberg

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się to na wynik finansowy. Dużo niższe będą obroty, rentowność i zysk netto.

„Trudna koniunktura rynków surowcowych; trwający spadek światowych cen na surowce energetyczne przekładają się na wyniki finansowe koncernów paliwowych, w tym i Gazpromu. Za 2016 r według naszych wstępnych obliczeń, obroty grupy w dolarach mogą się zmniejszyć o ponad 10 proc. Wskaźnik EBITA (zysk przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów i amortyzacji -red) w stosunku do minionego roku może być mniejszy o ponad 30 proc. liczony w dolarach; a o ponad 25 proc. w rublach” – ocenił Andriej Krugłow wiceprezes Gazpromu, podała agencja Prime.

Spadek rentowności (EBITA), to według Rosjan zasługa pogorszenia się koniunktury na rynku ropy i gazu; wzrostu obciążeń podatkowych oraz operacji handlowych (i kosztów z tym związanych) w wyniku konsolidacji biznesu handlowego w Europie. Co do zysku netto, to nie wiadomo nawet jaki będzie. Krugłow wyjaśnił, że duży wpływ na to, będzie mieć zmiana oceny wielkości rezerw oraz „szereg dodatkowych poprawek przy sporządzaniu bilansu roku 2016.

– W obecnych okolicznościach oczekujemy „godziwego wyniku”, ale za wcześnie jest, by dawać tu jakieś konkretne prognozy – dodał menadżer.

Poinformował, że obecnie Gazprom zajmuje się cięciem wydatków, co ma częściowo zrekompensować „negatywny efekt”. Dziś prezes Aleksiej Miller podał, że w 2016 r koncern sprzeda na tzw. daleką zagranicę (Unia bez rep. bałtyckich, Bałkany, Turcja) rekordową ilość ok. 180 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Trzy scenariusze dla PGE z Rybnikiem w roli głównej

UOKiK dostał od PGE propozycję złagodzenia skutków ograniczenia konkurencji, po tym jak grupa przejmie ...

Śląsk po węglu powinien być zielony

Nie wiadomo, czy 2030, albo 2035 będzie datą odejścia Polski od węgla. Zamiast licytować ...

Polski przemysł płaci za prąd najwięcej w regionie

Polski przemysł traci konkurencyjność wobec firm podobnego typu działających w sąsiednich krajach – wynika ...

Akcje PGNiG mogą zyskać

W ocenie analityków Domu Maklerskiego mBanku akcje gazowego giganta są niedowartościowane. Dlatego rekomendują kupowanie ...

W co gra Bułgaria?

Kraj, od którego zaczęły się kłopoty Gazpromu z gazociągiem South Stream, zakończone przerwaniem inwestycji, ...

Cisza w sprawie tranzytu gazu

Gazprom wykorzystuje negocjacje w sprawie tranzytu gazu przez Polskę do forsowania Nord Stream 2, ...