Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

Bloomberg

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się to na wynik finansowy. Dużo niższe będą obroty, rentowność i zysk netto.

„Trudna koniunktura rynków surowcowych; trwający spadek światowych cen na surowce energetyczne przekładają się na wyniki finansowe koncernów paliwowych, w tym i Gazpromu. Za 2016 r według naszych wstępnych obliczeń, obroty grupy w dolarach mogą się zmniejszyć o ponad 10 proc. Wskaźnik EBITA (zysk przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów i amortyzacji -red) w stosunku do minionego roku może być mniejszy o ponad 30 proc. liczony w dolarach; a o ponad 25 proc. w rublach” – ocenił Andriej Krugłow wiceprezes Gazpromu, podała agencja Prime.

Spadek rentowności (EBITA), to według Rosjan zasługa pogorszenia się koniunktury na rynku ropy i gazu; wzrostu obciążeń podatkowych oraz operacji handlowych (i kosztów z tym związanych) w wyniku konsolidacji biznesu handlowego w Europie. Co do zysku netto, to nie wiadomo nawet jaki będzie. Krugłow wyjaśnił, że duży wpływ na to, będzie mieć zmiana oceny wielkości rezerw oraz „szereg dodatkowych poprawek przy sporządzaniu bilansu roku 2016.

– W obecnych okolicznościach oczekujemy „godziwego wyniku”, ale za wcześnie jest, by dawać tu jakieś konkretne prognozy – dodał menadżer.

Poinformował, że obecnie Gazprom zajmuje się cięciem wydatków, co ma częściowo zrekompensować „negatywny efekt”. Dziś prezes Aleksiej Miller podał, że w 2016 r koncern sprzeda na tzw. daleką zagranicę (Unia bez rep. bałtyckich, Bałkany, Turcja) rekordową ilość ok. 180 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Polska zamienia rosyjską ropę na arabską

Dająca ogromne zniżki na swoją ropę Arabia Saudyjska coraz skuteczniej wypiera z Europy rosyjski ...

Lotos powiększył sieć

Gdański koncern umocnił się na trzeciej pozycji polskiego rynku stacji paliw. Obecnie posiada już ...

Ruch w łupkach za oceanem

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli ...

Kasa czeka na dnie Bałtyku

Zachodnie koncerny walczą o kontrakt Gazpromu na rozbudowę gazociągu Północnego. Do wzięcia jest 4 ...

Rosja chce złagodzić ograniczenia wydobycia ropy naftowej

W czerwcu Rosja będzie omawiała z krajami OPEC kwestie stopniowego wycofywania się z ograniczeń ...

Pandemia nakręciła eksport paliw z Rosji do USA

Kto w I półroczu kupił najwięcej produktów naftowych z Rosji? Nie Niemcy, Polska czy ...