Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

Bloomberg

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się to na wynik finansowy. Dużo niższe będą obroty, rentowność i zysk netto.

„Trudna koniunktura rynków surowcowych; trwający spadek światowych cen na surowce energetyczne przekładają się na wyniki finansowe koncernów paliwowych, w tym i Gazpromu. Za 2016 r według naszych wstępnych obliczeń, obroty grupy w dolarach mogą się zmniejszyć o ponad 10 proc. Wskaźnik EBITA (zysk przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów i amortyzacji -red) w stosunku do minionego roku może być mniejszy o ponad 30 proc. liczony w dolarach; a o ponad 25 proc. w rublach” – ocenił Andriej Krugłow wiceprezes Gazpromu, podała agencja Prime.

Spadek rentowności (EBITA), to według Rosjan zasługa pogorszenia się koniunktury na rynku ropy i gazu; wzrostu obciążeń podatkowych oraz operacji handlowych (i kosztów z tym związanych) w wyniku konsolidacji biznesu handlowego w Europie. Co do zysku netto, to nie wiadomo nawet jaki będzie. Krugłow wyjaśnił, że duży wpływ na to, będzie mieć zmiana oceny wielkości rezerw oraz „szereg dodatkowych poprawek przy sporządzaniu bilansu roku 2016.

– W obecnych okolicznościach oczekujemy „godziwego wyniku”, ale za wcześnie jest, by dawać tu jakieś konkretne prognozy – dodał menadżer.

Poinformował, że obecnie Gazprom zajmuje się cięciem wydatków, co ma częściowo zrekompensować „negatywny efekt”. Dziś prezes Aleksiej Miller podał, że w 2016 r koncern sprzeda na tzw. daleką zagranicę (Unia bez rep. bałtyckich, Bałkany, Turcja) rekordową ilość ok. 180 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Produkcja żywności silnie oddziałowuje na środowisko naturalne poprzez zużycie wody i wykorzystywanie pestycydów. Dlatego marnowanie żywności jest nie tylko skandaliczne w obliczu głodu, ale i nieekologiczne

Throwing away food will contribute to a climate catastrophe

Food production entails emissions from agriculture, but also from processing, transport and packaging. Food ...

Niemcy wstrzymują odbiór gazu z Jamału

Rosyjski gaz jest zbyt niskiej jakości, by miał trafić do niemieckich odbiorców. Operator sieci ...

Naftogaz odpowiada Gazpromowi

To nie prawda, że tranzyt gazu przez Ukrainę do Niemiec będzie kilka razy droższy, ...

Oto cena gazu z Rosji

Europejscy klienci Gazpromu zapłacą w tym roku Rosjanom średnio 167-171 dol. za tysiąc metrów ...

Poniedziałkowy rekord zapotrzebowania na prąd

W poniedziałek,  4 czerwca 2018 r.wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym ...

Tobiszowski: nie ma pomysłów podziału kopalń PGG

Podział kopalń Polskiej Grupy Górniczej między poszczególne koncerny energetyczne, będące udziałowcami tej spółki, byłby ...