Francuzi podkładają nogę Gazpromowi

Bloomberg

Po raz pierwszy zachodni koncern dostarczy Ukrainie gaz bezpośrednio. Gigant Engie (Gaz de France) podpisał umowę w Paryżu.

„Największy europejski koncern Engie (dawny Gaz de France Suez) wchodzi na ukraiński rynek i rozpoczyna bezpośrednie dostawy gazu naszym klientom. To jest konkretny wynik reformy rynku gazu” – napisał na portalu społecznościowym Juri Witrienko dyrektor handlowy Naftogazu, podała agencja Unian.

Wcześniej szefowie obu koncernów podpisali w Kijowie umowę na dostawy w obecności premiera Ukrainy i francuskiego ministra gospodarki, podczas forum ekonomicznego Ukraina-Francja w Paryżu. Ukraina ze swojej strony otworzyła przed Francuzami swoje magazyny podziemne; mogą tam przechowywać swój gaz.

Ukraińcy zapewniają, że krajowy operator gazowy Ukrtransgaz jest gotowy do „pracy zgodnie z europejskimi standardami i zasadami”.

– Wejście na nasz rynek wielkiego europejskiego gracza, to dobry sygnał dla innych europejskich koncernów. Jesteśmy zadowoleni, że reforma Naftogazu i rynku gazowego przynosi dobre wyniki – skomentował Andrij Kobolew prezes Naftogazu.

Strony nie podały szczegółów umowy gazowej. Engie jest publicznym koncernem, gdzie państwo posiada pakiet blokujący (35,7 proc.) a reszta znajduje się w wolnym obrocie. Roczne przychody koncernu to 60 mld euro. Engie otworzył już w Kijowie swoją spółkę zależną, która odpowiadać będzie za dostawy gazu na Ukrainę w rozwój francuskiego biznesu.

Engie jest udziałowcem (10 proc.) w projekcie Gazpromu rozbudowy gazociągu północnego. Według danych rosyjskich za 9,5 miesiąca Francja kupiła więcej rosyjskiego gazu o 21,1 proc., czyli 1,5 mld m3. W 2015 r Francuzi kupili 9,5 mld m3 gazu z Rosji. Jednak największym dostawcą na francuski rynek jest Norwegia -17,2 mld m3, na 39 mld m3 zużytych w całym minionym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Giganci ostrzą zęby na bałtyckie projekty

Wśród zainteresowanych projektami stawiania wiatraków na Bałtyku ujawniło się kilku zagranicznych inwestorów. Wejście spółki ...

Zielone budynki przyjazne użytkownikom i ich kieszeniom

Samowystarczalne energetycznie budynki to rzadkość w polskich miastach. Całe ekodzielnice coraz częściej wpisują się ...

Orlen poprawi efektywność przerobu ropy

  Koncern chce w trzy lata wybudować kosztem ok. 1 mld zł instalację, która ...

Przemysł gotowy na gospodarkę obiegu zamkniętego?

Jednym z kluczowych elementów jakie nowa Komisja Europejska chce wdrażać w gospodarkach krajów członkofwskich ...

Orlen złożył wniosek w sprawie Lotosu

Płocki koncern przedstawił Komisji Europejskiej roboczą wersję dokumentu w sprawie przejęcia gdańskiej rafinerii. Do ...

Koncerny naftowe straciły miliardy na pandemii

Royal Dutch Shell zapowiedział odpisanie w bilansie 22 mld dolarów na utratę wartości aktywów ...