PGNiG zwiększy wydobycie gazu

Workers prepare pipes used in the drilling of shale gas at a rig operated by Exalo Drilling SA, the oil and gas exploration unit of Poland's PGNiG, also known as Polskie Gornictwo Naftowe I Gazownictwo SA, /Bloomberg

 

W tym roku koncern chce pozyskać z własnych złóż 5 mld m sześc. błękitnego paliwa wobec 4,5 mld m sześc. zanotowanych w 2020 r. Więcej wydobędzie go głównie w Norwegii.

 

PGNiG podało szacunkowe wybrane dane operacyjne za IV kwartał 2020 r. i cały ubiegły rok oraz prognozy wydobycia gazu i ropy na kolejne trzy lata. Z opublikowanych danych wynika, że w ostatnich miesiącach koncern zanotował m.in. wzrost sprzedaży, dystrybucji i wydobycia błękitnego paliwa. Więcej z własnych złóż pozyskał też ropy i sprzedał energii cieplnej. Zwyżki w zdecydowanej większości były jednak stosunkowo niewielkie.

Jednocześnie PGNiG opublikowało prognozy wydobycia. W tym roku ma ono wnieść 5 mld m sześc., w przyszłym 5,2 mld m sześc., a za dwa lata 5,3 mld m sześc. Dla porównania w ubiegłym roku sięgało 4,52 mld m sześc. Spółka podaje, że wzrost wydobycia gazu to przede wszystkim konsekwencja aktywności grupy w Norwegii. Chodzi o akwizycję złóż Kvitebjørn i Valemon oraz planowane uruchomienie produkcji ze złóż Snadd Outer, Duva i pozostałych otworów na strukturze Ærfugl. W Polsce i Pakistanie wydobycie ma kształtować się na w miarę stabilnym poziomie.

Z kolei ze złóż ropy naftowanej planowane jest w tym roku pozyskanie 1,3 mln ton surowca, w przyszłym 1,53 mln ton, a za dwa lata 1,39 mln ton. Dla porównania w ubiegłym roku wynosiło ono 1,32 mln ton. Zakładany poziom produkcji wynika, m.in. z przesunięcia inwestycji związanych z zagospodarowaniem krajowego złoża Kamień Mały z 2020 r. na 2022 r. oraz spadkiem produkcji ropy z kopalni Lubiatów. Mniejsze spodziewane ilości wydobycia w latach 2022-2023 związane są też z planowanym wydłużeniem przestoju kopalni Lubiatów wskutek jej rozbudowy i przyłączenia nowego odwiertu. Ponadto wydłuży się przestój kopalni Dębno, co również jest konsekwencją jej rozbudowy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niejasna przyszłość litewskiej rafinerii

Orlen rozpoczyna kolejną turę rozmów z rządem w Wilnie. Strony ustaliły wstępne warunki kompromisu, ...

Ustawa o morskich wiatrakach przyjęta

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. ...

Bruksela będzie rozmawiać z Gazpromem

Komisja Europejska otrzymała mandat Rady Europy na rozmowy z Gazpromem na temat Nord Stream ...

Pionier rewolucji łupkowej bankrutuje

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę ...

Nie będzie zmian w strategii Tauronu

Nowy szef spółki wśród zadań na najbliższy czas wymienia utrzymanie jej stabilności finansowej i ...

Niespodziewany spadek dostaw gazu ze Wschodu

Niższe o ok. 20 proc. dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu dla PGNiG zanotowano w ...