Rosja straci europejskie dominium

Bloomberg

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. Bruksela chce współpracować w innymi krajami.

– Przy wystąpieniu sprzyjających warunków UE w odpowiedni sposób zweryfikuje swoje stosunki z Rosją w sferze energetycznej – cytuje postanowienie rady Europejskiej z poniedziałku agencja Delfi. Podstawą do weryfikacji mają być: otwartość rynku, uczciwa konkurencja, ochrony środowiska i bezpieczeństwo z zachowaniem tego, co dla obu stron jest korzystne.

Kraje Unii zapowiadają m.in zamiar „wykorzystania instrumentów polityki zagranicznej do zwiększenia możliwości współpracy” z krajami-producentami energii i krajami tranzytowymi, w szczególności tym, które graniczą z Unią.

W związku z tym niezbędne są gwarancje długoletnich dostaw surowców energetycznych do i przez Ukrainę zgodnie z trójstronnymi rozmowami z udziałem Rosji. Unia podkreśla, że jest zainteresowana w nowych projektach infrastrukturalnych, które wzmocnią Wspólnotę Energetyczną. Chodzi tu szczególnie o współpracę z USA, Norwegią, Kanadą, Chinami, Indiami i Brazylią.

Unia będzie też traktować wspieranie Południowego Kaukazu i Centralnej Azji jako priorytet swojej polityki energetycznej. Wspólnota jest zainteresowana różnicowaniem źródeł dostaw surowców, samych dostawców oraz tras dostaw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kuwejt wstrzymał eksport ropy do USA

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 26 lat. Kuwejt woli sprzedawać swoją ...

Głosowanie nad emisją w Tauronie przesunięte

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Tauronu postanowiło wydłużyć przerwę w obradach. Termin nowego posiedzenia wyznaczono na ...

Oskary energetyki

Energetyczną firmą roku został hiszpański koncern paliwowy Repsol. Po raz pierwszy po najwyższe laury ...

Pytania o górnictwo przyszłości

Przemysł czeka nieuchronna zmiana. Wyzwaniem jest płynne przejście przez nią lokalnej społeczności i całej ...

Drożeją paliwa na stacjach

Średnie ceny benzyny i oleju napędowego poszły w górę w tym tygodniu. Tylko cena ...

Walka o nagrody w kopalniach

Związki zawodowe z największych spółek węglowych wnioskują o podniesienie górniczych uposażeń. Szanse na wywalczenie ...