Rosja straci europejskie dominium

Bloomberg

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. Bruksela chce współpracować w innymi krajami.

– Przy wystąpieniu sprzyjających warunków UE w odpowiedni sposób zweryfikuje swoje stosunki z Rosją w sferze energetycznej – cytuje postanowienie rady Europejskiej z poniedziałku agencja Delfi. Podstawą do weryfikacji mają być: otwartość rynku, uczciwa konkurencja, ochrony środowiska i bezpieczeństwo z zachowaniem tego, co dla obu stron jest korzystne.

Kraje Unii zapowiadają m.in zamiar „wykorzystania instrumentów polityki zagranicznej do zwiększenia możliwości współpracy” z krajami-producentami energii i krajami tranzytowymi, w szczególności tym, które graniczą z Unią.

W związku z tym niezbędne są gwarancje długoletnich dostaw surowców energetycznych do i przez Ukrainę zgodnie z trójstronnymi rozmowami z udziałem Rosji. Unia podkreśla, że jest zainteresowana w nowych projektach infrastrukturalnych, które wzmocnią Wspólnotę Energetyczną. Chodzi tu szczególnie o współpracę z USA, Norwegią, Kanadą, Chinami, Indiami i Brazylią.

Unia będzie też traktować wspieranie Południowego Kaukazu i Centralnej Azji jako priorytet swojej polityki energetycznej. Wspólnota jest zainteresowana różnicowaniem źródeł dostaw surowców, samych dostawców oraz tras dostaw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poprawia się klimat dla ekosiłowni

Będą taryfy gwarantowane i premium dla biogazowni i elektrowni wodnych, a także działania naprawcze ...

Wysycha źródło dochodów Daesh

Terroryści z Państwa Islamskiego stracili w ciągu dwóch ostatnich lat 90 proc. dochodów ze ...

Kolejna grupa wsparcia Gazpromu

Operatorzy gazowi z Niemiec, Austrii i Czech piszą do przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie ...

Rachunek jak abonament na prąd

W przyszłości pojawi się nie tylko opłata stała za moc, ale też za dostęp ...

Rosja w naftowym kryzysie

Jeżeli ropa nadal będzie tańsza niż 40 dolarów za baryłkę, rosyjska gospodarka przeżyje szok. ...

Oto cena tureckiej zgody

Znane są szczegóły gazowego porozumienia Rosja-Turcja. Gazprom nie zarobi na porozumieniu, ale też nie ...