Gazociąg Litwa-Polska rośnie w oczach

A UkrTransGaz employee adjusts control valves on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Lviv, Ukraine, on Thursday, July 17, 2014. Ukraine transports about half of Russia's natural gas supplies to Europe through a pipeline network connected with Slovakia, Romania, Hungary, Poland and Moldova. Photographer: Vincent Mundy/Bloomberg

Litwa zakończyła układanie najtrudniejszego odcinka gazociągu, który połączy ją i bałtyckich sąsiadów z Polską i systemem przesyłu gazu Europy Zachodniej.

Litewski operator systemu przesyłu gazu Amber Grid poinformował o zakończeniu w rejonie Szyrwinty (na północny-zachód od Wilna) budowy część gazociągu GIPL (Litwa-Polska). Litwini podkreślają, że ze względu na warunki geograficzne, ukształtowanie terenu jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej kluczowych etapów budowy GIPL.

Budowa gazociągu GIPL, którego długość na Litwie wyniesie 165 km, rozpoczęła się na początku tego roku. Koszt litewskiej części inwestycji to 114 mln euro z czego 58 mln euro stanowi dotacja z Brukseli. Trasa wiedzie od wsi Janounai w rejonie Szyrwinty do granicy z Polską w rejonie Lazdija (Łoździeje).

Rurociąg gazowy/Bloomberg

Amber Grid realizuje projekt GIPL wspólnie z polskim Gaz-Systemem. W lipcu 2019 r Litwini podpisali kontrakt z polskim Izostal SA na kwotę 26,4 mln euro netto, na dostawę stalowych rur dla GIPL. Gazociąg ma mieć długość 508 km i kosztować 0,5 mld euro. Unia przyznała projektowi dofinansowanie do 295,4 mln euro.

Gazociąg zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Litwy, a także połączy rynki gazowe Litwy, Łotwy i Estonii z jednym rynkiem Unii. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2021 r. Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne nad Bałtykiem. Umożliwi z polskiego kierunku wsparcie sąsiadów w sytuacjach kryzysowych, a także bezpośrednie dostawy gazu na oba rynki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przypłynie gaz z Kataru

Błękitne paliwo, które w piątek zostanie dostarczone pierwszym statkiem do Świnoujścia, posłuży do rozruchu ...

Saudi Aramco stawia na gaz

Kolejny potentat naftowy zaczyna inwestować w wydobycie gazu. Arabia Saudyjska przeznaczy na to 150 ...

Rekordowy import gazu z Unii na Ukrainę

Ukraińskie zakupy gazu w krajach Unii są największe od sześciu lat. To zasługa tzw. ...

Rosyjskie paliwa na pomoc Grecji

Rosja rozważa pomoc Grecji w formie dostaw paliw. Nie wiadomo, kto by za to ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...

Gazowe szachy Putina

Ukraińcy mają rok, by w pełni uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Blokada budowy ...