Merkel: decyzja o Nord Stream 2 będzie europejska

AFP

Niemiecka kanclerz zapowiedziała, że decyzja w sprawie dalszego losu gazociągu Nord Stream 2 będzie nie niemiecka lecz europejska (unijna).

– Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. (…) Zostało jednak bez wątpienia udowodnione, że Aleksiej Nawalny (główny opozycjonista rosyjskie -red) został otruty i potrzebna jest tutaj reakcja ogólnoeuropejska. A ponieważ nie idzie tu o napaść na Niemcy, to Niemcy muszą postępować jak państwo-członek Unii Europejskiej – stwierdziła Merkel podczas zamkniętego posiedzenia frakcji CDU/CSU w Bundestagu, cytuje agencja DPA powołując się na uczestników spotkania.

Tymczasem Kreml wciąż lekceważy zagrożenie i obstaje przy tym, że Nord Stream 2 jest projektem komercyjnym i nie ma związku z sytuacją z Nawalnym. Powtórzył to w wtorek po raz kolejny rzecznik prezydenta Rosji.

Władimir Putin, prezydent Rosji

„To jest przecież komercyjny projekt międzynarodowy… Dlaczego mieliby mówić o jakichkolwiek negatywnych działaniach w odniesieniu do projektu międzynarodowego, w który zaangażowane są niemieckie firmy, nie mając w tej chwili podstaw do takich rozmów ? – tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie, czy jest coś nowego w stanowisku dotyczącym Nord Stream 2 i czy są plany nowych konsultacji projektu po oświadczeniach Niemiec, że kraj nie jest wyklucza wprowadzenie sankcji. „Nie ma powodu, aby rozważać tę kwestię na najwyższym szczeblu” – dodał Pieskow.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jerzy Buzek: Zielony Ład to nie tylko problem kopalń

– Nie sprowadzajmy Europejskiego Zielonego Ładu do problemu zamykania kopalń – zaapelował europoseł Jerzy ...

Zmiany sprzedawcy gazu wyhamowały

W I kwartale sprzedawcę błękitnego paliwa zmieniło o 4 proc. mniej odbiorców niż w ...

Niemcy: diesel musi zdrożeć

Ministrowie środowiska niemieckich krajów związkowych chcą, by diesel zdrożał. To pokłosie afery spalinowej Volkswagena. ...

W Bogdance i Tauronie dyskutują o deputatach

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ropa naftowa, euro do dolara i kawa, ...

Ropa drożeje w oczekiwaniu na szczyt OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 proc. ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...